Valovoimainen ja komeaääninen Lindeman keräsi kuningaskilpailun finalisteista suurimman äänisaaliin kilpailun verkkoäänestyksessä. Semifinaaleissa Lindeman loisti lavakarismallaan ja nythän meitä alkaa jännittämään! Miten on jännittääkö mies itse?
– Osakkeet on nousussa, hienoa! Olen levollisella, odottavalla ja totta kai jännittyneellä mielellä. Minulla on hyvä tuki taustalla, läheiseni kannustavat minua ja äänekoskelaiset ovat tsempanneet minua aivan valtavasti. Kun kävin tänään pankissa niin ventovieraat ihmiset tulivat kättelemään ja juttelemaan, Lindeman kertoo.
Kohta alkaa todellinen tohina. Lindeman kertoo, että kisapaikalla täytyy olla jo kukonlaulun aikaan keskiviikkona, ja minuuttiaikataulu on ohjelmoitu torstain puolelle klo 01.30 saakka.
– Haastatteluja ja harjoituksia sekä puolen tunnin keikka omalla ohjelmistolla. Olen tehnyt orkesterille laput keikkaa varten ja nuotteja kertyi neljän mapillisen verran.
Lindeman pitää jokaista finaaliin edennyttä kovana vastustajanaan.
– Peli on vielä auki. Jokainen kilpailija on laulanut ammatikseen, hyviä ja osaavia kaikki. En osaa nimetä ketään kovimmaksi vastustajakseni ja itse suhtaudun skeptisesti näihin vedonlyöntijuttuihin. Sieltä voi ponnahtaa voittoon kuka tahansa ja sitten ollaan huuli pyörenä kun ennakkosuosikki ei voittanukaan.
Positiivisen vireen vittaa harteillaan kantava Lindeman kannustaa kilpailijoita käsi sydämellä.
– Meillä on kanssakilpailijoiden kanssa hyvä yhteys, vaikka ollaankin kilpakumppaneita. Mä sanoin seminfinaaleissa takahuoneessa, että haluan yhteytemme säilyvän ja sen, että me tuetaan toisiamme. Uskon, että jokainen tekee lavalla parhaansa.
Kisaan lähteminen on antanut Lindemanille jo paljon.
– Se mitä on eteen tullut on tuntunut hyvältä. Tämä on ollut hieno matka tähän asti. Olen aivan valtavan kiitollinen kaikille äänestäjilleni. On myös uskomattoman upeaa, että Äänekoskelta lähtee kokonainen fanibussi minua kannustamaan. Olen painattanut fanipaidat kaikille bussiin lähtijöille ja toivon, että ennätän moikkaamaan Seinäjoella kannustusjoukkojani, Lindeman kertoo ja väläyttää tutun ja aurinkoisen hymyn sanojen painikkeeksi.
Mutta kuka on Leifin paras koutsi? Kenen suusta kuuluu kovin kritiikki?
– Viisivuotias tyttäreni Mirella on ankara valmentaja. Hän ottaa minulta joskus mikin kädestä ja sanoo topakasti, että ei se noin mene!
Lindeman laulaa finaalissa muun muassa Olavi Virran levyttämän Hernandon salaisuuden. Toinen kappale tulee puskista.
– Olen opellut ulkoa tangojen sanoja. Olen itse tyytyväinen, että saan laulaa Hernandon salaisuuden, sillä se on oikea tango, kertoo Lindeman ja kertoo että kaikki finaalikappaleet eivät ole alkuperältään tangoja vaan sellaisiksi sovitettuja.
– Tämähän on tangokilpailu.
Tangokuningas saa kruununsa lauantaina 13. heinäkuuta. Nyt kaikki äänestämään Leif kuninkaalliseksi!
Tangomarkkinoiden kuningatar- ja kuningasfinaalien puhelinäänestys on alkanut ja äänestys päättyy finaalilähetysten aikana. Puhelin- tekstiviestiäänillä valitaan 4 kilpailijaa kuningatar- ja kuningasfinaalin toiselle kierrokselle.
Äänestä Leifiä soittamalla tai lähettämällä kilpailijan tunnus tekstiviestinä.
Leif Lindeman
Soitto 0700 717 02 tai tekstiviesti M 2 numeroon 17132
Äänestyspuhelun hinta on 1,00€/puhelu + pvm. Tekstiviestin hinta on 1,00€/viesti.
Hyyvää Leifff !! Voita se kisa !!! terv TENÄ
Mistä saan moisen paidan? T: Kahjolainen