ÄKS

Lenni ja Aino suosituimmat lasten nimet viime vuonna Äänekoskella

19.03.2013 17:20

Ella ja Onni ovat vuonna 2012 syntyneiden lasten suosituimmat etunimet Suomessa. Ellan sai ensimmäiseksi nimekseen 466 tyttöä ja Onni annettiin etunimeksi 495 pojalle.

Äänekoskellakin on uusia Elloja ja Onneja. Ella-nimeä kantaa kaksi ja Onni-nimeä kolme viime vuonna syntynyttä koskelaista.

Suosituimmiksi nimiksi ÄKSän levikkialueella nousivat kuitenkin Lenni ja Aino. Molempia annettiin ensimmäisiksi nimiksi neljästi.

Onnin lisäksi kolme kappaletta äänekoskelaisia ihmistaimia löytyy nimillä Eetu, Eino, Emma, Jesse, Olivia ja Veeti. Kahteen noteeraukseen ylsivät viime vuonna Aapo, Aatu, Amalia, Anna, Eljas, Ella, Elli, Elmeri, Elmo, Emilia, Hilma, Huugo, Juho, Mikael, Otto, Pinja, Roni, Sakari, Sanni, Santeri, Selma, Sulo, Topi, Venla ja Viivi.

Kaikki muut ovat ensimmäisinä etuniminä viime vuonna ainutkertaisia Äänekoskella!

Väestörekisterin tilastoista löytyy etunimet 206:lle 1.1.–31.12.2012 välillä syntyneelle äänekoskelaiselle. ÄKSän saamista tiedoista on kiittäminen Äänekosken tietohallintopalveluita.

 

VALTAKUNNALLISESTI Ellan jälkeen suosituimmat tyttöjen ensimmäiset etunimet olivat viime vuonna Sofia, Emma, Aada ja Aino. Pojille useimmin annetut etunimet Onnin jälkeen olivat Elias, Eetu, Leo ja Aleksi.

Kaikista tyttöjen saamista nimistä viisi suosituinta olivat Maria, Sofia, Emilia, Olivia ja Amanda. Viisi suosituinta poikien nimeä olivat Juhani, Johannes, Mikael, Olavi ja Onni.

Ruotsinkielisten tyttöjen suosituin ensimmäinen etunimi oli Ellen. Poikien nimistä suosituin oli Emil. Ellenin sai nimekseen 42 tyttöä ja Emilin 36 poikaa.

Ellenin jälkeen suosituimmat tyttöjen etunimet olivat Ida, Emma, Julia ja Sofia. Pojille annettiin Emilin jälkeen ensimmäiseksi etunimeksi useimmin Benjamin, Oliver, Vincent ja Edvin. Ruotsinkielisten tyttöjen kaikista etunimistä viisi suosituinta olivat Maria, Sofia, Alice, Linnea ja Elisabeth. Pojilla taas viisi suosituinta nimeä olivat Erik, Alexander, Johannes, Emil ja Karl.

Tiedot viime vuoden suosituimmista nimistä perustuvat 61 145 viime vuonna nimen saaneen lapsen tietoihin. Nimen sai 29 950 tyttöä ja 31 195 poikaa. Suomenkielisiä heistä oli 53 381 ja ruotsinkielisiä 3 599. Kaikkiaan lapsia syntyi 61 645.

Nimitiedot kootaan väestötietojärjestelmästä, joka sisältää henkilötietojen lisäksi tietoja kiinteistöistä, rakennuksista ja asunnoista. Järjestelmää ylläpitävät maistraatit ja Väestörekisterikeskus.

Viime vuoden 50 suosituinta nimeä ja muita nimitilastoja löytyy kohdasta Tilastot -> Nimet.

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy