ÄKS

Li Andersson tänään Äänekoskelle: Eurooppalainen talouskuri köyhdyttää Keski-Suomea Äänekosken investoinneista huolimatta

15.05.2014 10:15 (muokattu 15.05.2014 10:16)
Li Andersson tulee torstaina Äänekoskelle.
Äänekoskella torstaina vieraileva Vasemmistoliiton eurovaaliehdokas Li Andersson vaatii talouskurin korvaamista Euroopan laajuisella investointiohjelmalla. Hänen mukaansa maanosanlaajuisella investointiohjelmalla olisi kerrannaisvaikutuksia, jotka auttaisivat myös Keski-Suomen synkän työttömyystilanteen ratkaisemissa.

 

Andersson on kritisoinut kampanjassaan kovasanaisesti Euroopan lamauttanutta talouskuripolitiikkaa ja vaatii toimivia lääkkeitä työllisyystilanteen parantamiseksi. Andersson pitää Metsä Fibren investointisuunnitelmia Äänekoskelle hyvinä uutisia ja positiivisena poikkeuksena vakavassa taantumassa, mutta ne eivät ratkaise Keski-Suomen työttömyysongelmaa.

– Esimerkiksi ministeri Henna Virkkunen (kok.) kiirehti uskottelemaan, että Äänekosken investointi on Kataisen hallituksen yhteisöveronalennuksen ansiota. Samalla kuitenkin hallituksen ajama talouskuripolitiikka pitää laajasti kotimaista kysyntää alhaalla eikä ole auttanut vientisektorimme elpymisessä, Andersson toteaa.

– Eurooppalainen talous ei elvy ja kotimainen työttömyys jatkuu, koska Suomi on Saksaa myötäillen vaatinut talouskuria muulle Euroopalle.

Vuodesta toiseen yhdeksi Suomen vetovoimaisimmista kaupungeista äänestetyssä Jyväskylässä työttömyysaste oli viimeisimmän tilastoinnin mukaan 16,6 prosenttia. Korkean 27 prosentin nuorisotyöttömyyden lisäksi Jyväskylä on ollut vuosia kärkisijoilla myös korkeakoulutettujen työttömyydessä. Anderssonin mukaan vasta Euroopan talouden elvyttäminen investointiohjelmalla avaa myös Äänekosken iloisia uutisia laajemman työllisyys näkymän Keski-Suomeen.

– Eurooppalainen talouskuri vaikuttaa meihin kaikkiin. Toistaiseksi kriisimaiden ihmiset ovat vain kärsineet kovemmin, kun he ovat maksaneet ratkaisuista työttömyyden ja epävarmuuden lisäksi myös kansanterveyden romahtamisella ja köyhyyden räjähtämisellä. Mikäli talouskurista ja leikkauksista ei luovuta, ne romahduttavat myös tulevien sukupolvien hyvinvoinnin Suomen kaltaisissa rikkaimmissa EU-maissa, Andersson sanoo.

– Valitettavasti ensimmäiseksi kuripolitiikan jatkumisesta tulevat kärsimään Keski-Suomen kaltaiset, jo taloudellisesti haavoittuvassa asemassa olevat alueet ja niiden nuoret.

Andersson on tavattavissa Äänekosken vanhalla seurakuntatalolla klo 16 ja Suolahden Työttömät ry:n vieraana klo 16.30-18

Vastaa

  1. sivustaseuraava sanoo:

    Ja neidin keinot maksattaa mitään aikaansaamattomien loisien elämää täällä sitten pelastaa suomen talouden?

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy