Monella laitoksessa asuvan television kanavat lakkasivat näkymästä, kun siirryttiin HD-aikaan. LC Äänekosken Helmi käytti Citymarketin pullopalautuksesta lahjoitettuja kuitteja televisioiden hankintaan.
Venla Tarvainen LC Äänekosken Helmistä kertoo, kuinka he sai kesän lopulla kuulla televisioiden tarpeesta.
– Saimme kuulla, että Äänekosken Hoivalassa ja Wisiitissä olisi tarvetta televisioille vanhusten iloksi. Halusimme tuoda hyvää mieltä ja iloa niin vanhuksille, heidän omaisille kuin hoitajillekin.
TV:n äärellä saadaan mukavia yhteisiä hetkiä ja virkistystä päivään.
– Lahjoitimme kumpaankin yksikköön 55 tuumaisen tv:n. Power/Niskanen Oy myös mukana tässä Helmien tekemässä lahjoituksessa: he kuljettivat tv:t perille ja asensivat ne paikoilleen. Hoivalassa ja Wisiitissä oltiin todella mielissään sekä iloisia lahjoituksesta. Moni asukas oli innostuneena seuraamassa asennusta.