ÄKS

Lukion taksvärkkirahat lahjoitettiin jälleen alueen vähävaraisille

27.11.2015 18:42 (muokattu 03.12.2015 15:47)
Oppilaskunnan puheenjohtaja lahjoitti lahjakortit sosiaalitoimen edustajille Kaisa Ritalaiselle ja Minna Vainiontaukselle.
Äänekosken lukion oppilaiden keräämät taksvärkkirahat lahjoitettiin jälleen Äänekosken vähävaraisille perheille.

2720 euron taksvärkkipotti lahjoitettiin Citymarketin 50 euron lahjakortteina Äänekosken sosiaalitoimen edustajille perjantaina 27. marraskuuta.

Kyseessä on jo perinteeksi muodostunut tapa muistaa joulun alla vähäosaisempia. Sosiaalitoimen edustajat ottivat lahjoituksen vastaan jo kolmatta kertaa.
– Me olemme tietysti hyvin onnellisia, että nuoret haluavat kantaa vastuuta alueen vähäosaisista. Mutta varmasti onnellisimpia ovat ne asiakkaat, joille lahjoitus tulee, Kaisa Ritalainen sosiaalitoimesta sanoo.

Äänekosken sosiaalitoimi kykenee kohdistamaan lahjoitukset sitä tarvitseville.
– Me teemme kuitenkin pitkäaikaista työtä ja tiedetään kuka tällaista lahjoitusta eniten tarvitsee, sosiaalitoimen Minna Vainiontaus sanoo.

Äänekosken lukion oppilaat olivat kuulemma ehdottaneet, että lahjoituksesta voisi osan kohdentaa myös ulkomaanapuun.
– Mutta ehkä tämä on kuitenkin hienompaa, että voidaan auttaa paikallisella tasolla. Ja onhan tämä jo perinne, oppilaskunnan hallituksen puheenjohtaja Verneri Vantila sanoo.
– Ja tämä on kyllä sellainen perinne, joka saisi kyllä jatkuakin, oppilaskunnan sihteeri Nelli-Sofia Peuranen lisää.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy