Äänekosken taiteilijaseuran kesänäyttely on avattu jo 39. kerran. Taidemuseon piharakennuksen seinille on ripustettu taidetta, grafiikkaa, akvarelleja, öljyvärimaalauksia, ruiskumaalauksia ja lyijykynäpiirroksia. Lattialla, pylväiden päälle on asetettu veistoksia.
– Veistokset ovat harvinaisempia kesänäyttelyissämme nähtyjä, kertoo Hillevi Peura, kohtalaisen tuore taiteilijaseuralainen.
Peura esittelee omat työnsä. Yksi maalaus ja kaksi grafiikanvedosta
– Olen innostunut grafiikan teosta. Se on minulle uusi laji. On mukava testata kuinka laatalle tehty työ vedostuu paperille.
Taidetta syntyy koko ajan. Tauluja vaan tulee.
– Löysin vanhan harrastuksen uudestaan. Nyt minulle tuli aikaa ja tilaa luomiselle, kun lapsi muutti pois kotoa. Liityin seuraan kaksi vuotta sitten. Luomisen tarve on syvällä, ja nyt se pyrkii pintaan, Peura kertoo teosten syntymisestä.

Hillevi Peura ja ”Juurtuvien kasvien lampi”
Kaksi vuotta taiteilijaseuran jäsenenä ollut Peura kiittelee hyviä kuvataideopettajia.
– Emilia Tulla ja Eero Mikkonen, heiltä olen oppinut paljon. Tulkaa ihmeessä mukaan taiteilijaseuraan, meillä on mukava joukko, jossa viihtyy.
Avajaispäivänä ovesta lappaa väkeä tasaiseen tahtiin. Maalaus värikkäästä kukosta pysäyttää näyttelyä katsomaan tulleen lapsiperheen.
– Kato, miten hieno kukko!
Taiteilijaseuran 39. kesänäyttely
Äänekosken taidemuseon piharakennuksessa
Kuhnamontie 1
Avoinna 15.–27.7.2014
ti-pe klo 12-17, la-su klo 12-15 ma suljettu
Vapaa pääsy – Tervetuloa