Metsäyhtiö M-realin kannattavuusongelmat eivät koske vain Äänekoskea. Torstaina yhtiö ilmoitti aloittavansa peräti 1200 työntekijän lomauttamista koskevat yt-neuvottelut Suomen-tehtaillaan.
M-real kertoi pörssitiedotteessaan vuoden viimeisen neljänneksen tuloksen heikkenevätn selvästi. Yt-neuvotteluihin joudutaan, sillä toimitusmäärät ovat selvässä laskussa ja sellun hinta on laskenut arvioitua nopeammin.
Runsas kuukausi sitten M-real ilmoitti lopettavansa paperitehtaansa Äänekoskella. Meneillään olevissa yt-neuvotteluissa katkolla on peräti 180 ihmisen työpaikka.
Hyvältä ei nyt näytä kartonkitehtaankaan puolella, sillä myös kartongin toimitusmäärät ovat olleet jossain määrin ennakoitua alhaisemmat.
M-realin mukaan yt-neuvottelut ovat ennakoiva toimenpide. Sopeuttamistoimet arvioidaan tehdaskohtaisesti.
– Kartongin pitkän aikavälin kysyntä- ja kannattavuusnäkymät jatkuvat vahvoina, toimitusjohtaja Mikko Helander uskoo.
Tulosvaroitus tiesi M-realille syöksyä pörssissä. Yhtiön kurssi laski Helsingin markkinoilla yli 11 prosenttia.


























