ÄKS

Marko Hämäläisen näyttely on suon puolella

18.07.2016 13:35
Lehdistökuva valokuvataiteilija Marko Hämäläisen ASIATON OLESKELU KIELLETTY -näyttelystä.

Sumialaissyntyinen, nykyisin Muuramessa asuva valokuvataiteilija tarpoo suolle uusimmassa näyttelyssään ASIATON OLESKELU KIELLETTY, joka avataan Multiaista satoa -festivaaleilla torstaina 21. heinäkuuta Multian keskustassa.

Hämäläinen on kiertänyt keskisuomalaisia vesiämme, soitamme ja rantojamme viimeisen vuoden ajan ja osallistuu taiteen keinoin suomalaisen suoluonnon ja turvetuotannon välisistä ristiriidoista käytävään keskusteluun.

Soilla on myös suuri esteettinen arvo. Suot ovat osa suomalaista sielunmaisemaa, periksiantamattomuuden ja melankolisen mielen ilmentymiä.

Hämäläinen on valinnut näyttelyn teemaksi kauneuden. ASIATON OLESKELU KIELLETTY katselee suolle, missä yhtäällä kapustarinta kyhää pesäänsä ja toisaalla tämän päivän Jussi kuokkii energiaturvetta ymmärtämättä seuraamuksia. Odotettavissa on siis jumalaista kauneutta ja sameita valumavesiä.

Asiaton oleskelu kielletty -näyttely koostuu valokuvista, videoteoksista ja äänimaisemasta. Katso tästä näyttelyn teaser:

Marko Hämäläinen (s. 1972 Sumiainen) on muuramelainen valokuvataiteilija ja dokumentaristi, joka on valmistunut Lahden Muotoiluinstituutista ja opiskellut myös Aalto yliopiston valokuvataiteen koulutusohjelmassa. Hämäläisellä on ollut laajasti näyttelytoimintaa eri gallerioissa ympäri Suomen. Hän käsittelee teoksissaan ihmisen suhdetta yhteiskuntaan ja luontoon.

MULTIALAISTA SATOA -festivaalit 21.7.-31.7.2016 Metsä Mitrosen toimisto (ent. Siwa), Keskustie 31, Multia Näyttely avoinna klo 12-18, vapaa pääsy

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy