ÄKS

Matilanvirran kehittämiseen yli 30 000 Viisari-rahoitus

02.03.2016 14:46
Tuossa se keskellä nököttää, upea Matilan Ankkurin tontti. Kuva: Äänekosken kaupunki
Ääneseudun Kehitys Oy on saanut Viisari ry:ltä Leader-rahoitusta Matilanvirran kehittämissuunnitelmaa varten.

 

Matilanvirta on Konginkankaan ja Sumiaisten kohtaamispaikka. Se on alueen vesiliikenteen ja Keiteleen vesireitin solmukohta ja palvelupiste, josta saa tankattua sekä veneen että kuskin. Matilanvirta on myös seudun mökkiläisten jokakesäinen vierailupaikka. Vihreän väylän kannalta Matilanvirta on tärkeä palvelupiste, joka olennaisesti täydentää reitin palveluita. Äänekosken kaupunki omistaa kesäkahvilan alueen ja rakennuskannan. Kaavassa Matilanvirta on matkailualuetta.

Alueelle tehdään kehittämissuunnitelma, joka kattaa sekä maa-alueen, rakennukset, toiminnan että liittymisen viereisiin kyliin, Äänekosken matkailustrategiaan ja Vihreään väylään. Suunnitelman tekee yhdessä paikallisten toimijoiden kanssa ammattitaitoinen konsulttiryhmä. Konsulttityön kilpailutus on käynnissä parhaillaan.

Hankkeessa ovat mukana Ääneseudun Kehitys Oy:n lisäksi Konginkankaan Kyläyhdistys ry ja Sumiaisten kk kyläyhdistys ry sekä MadCaps Oy. Hankkeek kokonaisbujetti on 43 500 euroa, josta Leader-tuella rahoitetaan 31 320 euroa. Hankkeen toteuttaminen lähtee käyntiin heinäkuun alussa, ja valmista on tarkoitus olla vuoden loppuun mennessä.

Matilanvirran kehittämisen historia

• 1990-luvun alussa valtio rakensi Matilanvirralle satama-alueen laitureineen ja luovutti ylläpidon Sumiaisten kunnalle, jolloin kunta osti alueella sijaitsevan vanhan kyläkaupan kiinteistön. Kiinteistö on ollut pääosin asuinkäytössä, mutta on nyt käytettävissä alueen toimintoihin.

• 1994 rakennettiin yrittäjävetoinen kesäkahvila Tielaitoksen vuokramaalle ja aloitettiin myös veneiden polttoainejakelu.

• 2008 tehtiin esiselvitys ja kehittämissuunnitelma ”Kylät kasvualueen reunalla”, jonka pohjalta lähdettiin kehittämään mm. Vihreää väylää.

• 2012 Äänekosken kaupunki osti Meritaito Oy:ltä vanhan lossituvan maa-alueineen. Lossitupa on saneerattu 1990-luvulla ja se hyvässä kunnossa muokattavaksi esim. majoitustoimintaan.

• 3.9.2012 alueelle päätettiin laatia ranta-asemakaava. Alue on yleiskaavassa merkitty RM-6 -alueeksi. Matilanvirran alueelle on tehty luonto- ja maisemaselvitys 26.7.2013 rantakaavoituksen lähtöaineistoksi.

• 2014 Äänekosken kaupunki sai tielaitokselta omistukseensa maa-alueen, jolla kesäkahvila sijaitsee.

• 2015 Äänekosken kaupunki päätti ostaa ravintolarakennuksen. Kaupungilla on lisäksi esisopimus pienen maa-alan ostamisesta. Tämän jälkeen koko alue rakennuksineen lukuun ottamatta yhtä mökkitonttia kuuluu Äänekosken kaupungille.

• 2016 Ääneseudun Kehitys Oy hallinnoi Matilanvirran kehittämissuunnitelma -hankkeen, jossa asiantuntijat yhdessä paikallisten toimijoiden kanssa laativat Matilanvirran master planin kehittämisen ja investointien ohjaamiseksi. Hanke on saanut 31 320 euroa tukea Leader-rahoituksena.

Aiemmin: 

Matilan Ankkurin ruorissa uusi tiimi – ovet auki vappuaattona

Vastaa

  1. papparainen sanoo:

    Tämä on sitä pöhinää!

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy