ÄKS

Matonpesupaikoilla paikkoja rikottu ja tehty ilkivaltaa

19.06.2025 14:19

Alkukesän aikana Äänekosken, Suolahden ja Konginkankaan matonpesupaikoilla on tehty jatkuvasti ilkivaltaa. Tulppia hävitetään, hanoja rikotaan ja vesi jätetään valumaan. Äänekosken kaupunki tekee aina rikosilmoituksen kaupungin omaisuuteen kohdistuvasta ilkivallasta.


Korjaustyöt aiheuttavat kustannuksia ja työtä. Vesi tulee järvestä, mutta turhaan päällä oleva vesipumppu vie sähköä. Tulppaa ei saa myöskään ottaa mukaansa, jotta seuraavalla pesukerralla olisi varmasti tulppa käytössä.

Pienistäkin teoista voi aiheutua vaaratilanteita ja syntyä mittavia aineellisia vahinkoja. Ilkivallasta aiheutuvan laskun maksaa viime kädessä Äänekosken asukkaat. Ilkivallan vuoksi Äänekosken kaupungin kohteissa on lisätty mm. vartiointia, ulkovalaistusta sekä niiden aitaamista ja lukitsemista.

Ilmoitamme kaikesta ilkivallasta poliisille.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy