ÄKS

Meilläkin pitkät jonot hammaslekurille

15.03.2012 17:26


Äänekoski – hammaspeikkojen paratiisi

Äänekoskella ei pääsekään ihan tuosta noin vain näyttämään purukalustoaan. Ilta-Sanomat kertoi tiistaina, että koko Suomen alueella lähes 14 000 ihmistä on joutunut odottamaan hammaslääkäriin pääsyä yli puoli vuotta. Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen tietojen mukaan Keski-Suomessa on heti Kainuun jälkeen pisimmät jonot.

Tuskaisen pitkät jonot johtuvat koko Suomea ravistelevasta hammaslääkärivajeesta ja hoidon kysynnän jatkuvasta lisääntymisestä. Äänekoski ei erottaudu joukosta, päinvastoin: Äänekoski on korkealla hammaslääkäriin jonottavien listalla.

THL:n tilastojen mukaan Äänekoskella purukalustonsa hoitoa odotti viime lokakuussa karvan alle 400 ihmistä. Heistä lähes puolet oli odottanut hoitoa yli puoli vuotta. Näin pitkät jonot kolkuttelevat jo hyvän maun rajoja, sillä terveydenhuoltolain mukaan ihmisen pitäisi päästä suun terveydenhuollossakin hoitoon puolen vuoden päästä hoidon tarpeellisuuden arvioinnin jälkeen. Helpotusta tilanteeseen ei ole odotettavissa ihan heti.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy