Mieskuoro Metsot on aloittanut ahkeran harjoittelun kohti kevään esiintymisiä Merja Kopare- Närhin johdolla. Vappukonsertin työnimenä on Ikuisten nuorten sävellahja.
Harjoitteluun kuuluvat säännölliset harjoitukset aina joka maanantaina Telakkakadun koululla ja tarvittavat laululeirit kevään konserttia varten. Ensimmäinen esiintyminen kuorolla on 13.3.2026 Talvisodan muistotilaisuudessa Äänekosken sankarihaudalla.
Kevään huipputapaus on Metsojen perinteinen suosittu 30.4.2026 Vappuaaton konsertti Suolahtisalissa. Tähän konserttiin on kuoro saanut yhteistyökumppaniksi suositun ja rennon paikallisen Duo Tornadon. Luvassa on huikeita yhteisesityksiä kuoron ja Duo Tornadon kanssa. Vappukonsertin työnimenä on ”ikuisten nuorten sävellahja”.
– Vappukonsertin ohjelmisto koostuu Metsojen omista perinteisistä kuorokappaleista, Duo Tornadon omista esityksistä, sekä kuoron ja Tornadon yhteisistä numeroista. Tulossa on monipuolista ja vauhdikasta keväthenkistä musiikkia. Tornadon omat kappaleet ovat rentoja, riehakkaita vapun henkeen sopivia esityksiä, Markku Auvinen kertoo.
Kuoron ja Tornadon yhteisissä kappaleissa etsitään muun muassa tietä Amarilloon, joten vauhtia tulee varmasti riittämään.
– Väliajalla nautitaan simat ja munkit, sekä jännitetään arpajaisissa. Kannattaa tulla paikalle nauttimaan tulevan vapun tunnelmista. Toukokuussa kuoro tekee hyväntekeväisyysvierailun, jossakin paikallisessa ikääntyvien henkilöiden hoitolaitoksessa, Auvinen vinkkaa.


























