ÄKS

Miilunlahdella paksu öljykerros

22.08.2011 11:36


Kuhnamosta on poistettu öljyä paikallisin voimin koko viikonlopun ajan. Tänään Suomen Ympäristökeskukselta (SYKE) on lähetetty kaksi asiantuntijaa paikalle.
Öljyä ei ole päässyt leviämään, rannoilla sitä on paikottain paksuna kerroksena. Varsinkin Piilolannimen kärjessä, klubitalon alapuoleinen lahti lainehtii öljystä. Rannan asukkaat ovat tuohtuneita tilanteesta, ja kritisoivat mm. Facebookissa kovin sanoin tiedottamista ja puhdistamista.

Suomen Ympäristökeskuksen ympäristövahinkojen torjunnasta päivystäjä Heli Haapasaari kertoo, että Keski-Pohjanmaan ELY-keskukselta ovat asiantuntijat olleet paikalla viikonlopun aikana.
– Nyt olemme lähettäneet omat asiantuntijamme Kuhnamolle.

Äänekosken johtava ympäristötarkastaja Jouni Kurkela kertoo, että saastuneiden kaislikoiden niitto alkaa tänään.
– Mahdollisesti hankimme myös uuden ponttoonin loka-autolle. Mahdollisesta puolustusvoimien hätiin kutsumisesta päätetään tänään.

Tilanne paikalla on ainakin maallikon silmissä ja nenässä huolestuttava. Lassila ja Tikanojan auto pumppaa öljyä järvestä pois, suojapukuiset miehet arvelevat urakan kestävän vielä pitkään.

Marjo Steffansson

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy