ÄKS

Missä äänestäjät? Äänekosken äänestysprosentti vain 56,4!

10.04.2017 13:55
Äänekosken äänestysprosentti kuntavaaleissa oli nolon alhainen.

 

Äänekosken äänestysprosentti oli juuri käydyissä kuntavaaleissa ainoastaan 56,4. Valtakunnallinen äänestysprosentti oli 58,8. Äänestysprosentti tippui edellisvaaleista, jossa tulos oli silloinkin harmillisen pieni 57,3 prosenttia.

Äänekosken äänestysalueen äänestyspaikassa kaupungintalolla kävi sunnuntaina tasainen virta äänestäjiä ja pariin otteeseen tuli jopa ruuhkaa. Silti vaaliuurnille saapui vaalipäivänä ainoastaan 1047 äänestäjää, eli 53,6 prosenttia.
– Äänestysprosentti on huolestuttavan alhainen ja olen siihen erittäin pettynyt. Nolottaa, kun ihmiset eivät käytä äänioikeutta, eivätkä halua vaikuttaa, Äänekosken alueen vaalitoimikunnan puheenjohtaja Virva Tikkanen sanoo.

Vaalipäivän tulosjännitys kulminoitui Suolahden äänien julkistamiseen. Suolahdessa ääniä annettiin vaalipäivänä noin 1 200 ja äänestysprosentti nousi 58,1 prosenttiin.
– Aamulla näytti jo siltä, että äänestysprosentti olisi voinut olla hyvä, mutta ehkä se johtui siitä, että äänestysalueita oli yhdistetty ja siksi porukkaa oli enemmän, Suolahden vaalitoimikunnan puheenjohtaja Erkki Lehtinen sanoo.

Lehtinenkin oli pettynyt äänestysprosenttiin.
– Äänestäjät ovat vieraantuneet politiikan teosta ja ehkä sekin vaikuttaa, että nykyään lupaillaan kuu taivaalta, mutta vaalien jälkeen asiat unohdetaan. Sekin voi vaikuttaa, että virkamiehillä on nykyään enemmän valtaa, ja valtuusto toimii joissain asioissa lähinnä kumileimasimena virkamiesten valmistelemille päätöksille, Lehtinen sanoo.

Eniten äänioikeutta käytettiin Sumiaisissa, jossa äänestämässä kävi lähes 59,9 prosenttia äänioikeutetuista.

 

Äänestysprosentit alueittain:

Äänekoski 53,6%
Markkamäki 56,3%
Suolahti 58,1%
Konginkangas 56,0%
Sumiainen 59,9 %
Honkola 58,4 %

Vastaa

  1. Suolahtelainen sanoo:

    Onko tuo nyt mikään yllätys? Itse en kyllä huomannut kenenkään ehdokkaan ajavan suolahti-sumiainen-konginkangas taajamien etuja, pelkkää äänekoskea vain.

  2. hobofinland sanoo:

    Juuri niin…..

  3. Harri Saastamoinen sanoo:

    Suolahtelainen on kommentissaan aivan oikeassa. Havahduin itsekin ihan samaan kampanjan aikana. Syytä miettiessä tuli vain ajatus, että tämä vanha valtuusto joutui tekemään työtä talouden vakauttaminen edellä ja se saatiin hoidettua aivan kalkkiviivoilla. Muutamilta liikkuvilta äänestäjiltä kyselinkin, että mitä meidän pitäisi tehdä juurikin Konginkankaalle, Sumiaisille sekä Suolahdelle. Näiden alueiden elinvoima on selkeästi heikentynyt ja sen huomaa Suolahdessakin asuvana hyvin. Kaupallisia palveluita ei yrittäjien ole taloudellisesti pieniin tajaamiin järkevää sijoittaa kannattavuussyistä. Siksi meidän onkin löydettävä näistä taajamista sellaisia tekijöitä, että nämä olisivat haluttuja asuinpaikkoja.

    Suolahdessa esimerkiksi pyörä- ja kävelyteitä puuttuu sieltä ja täältä, Alkulasta on tullut radantakainen saareke, joka pitäisi liittää paremmin keskustaan. Vanhan aseman seutu pitäisi kunnostaa ainakin kesäkäyttöön siten, että siellä viihdytään ja voidaan järjestää tapahtumia. Iso kysymys on sekin mitä tehdään Asemakadun koululla tai aivan viimeisiä vetävällä urheilukentällä. Kyllä nämä muutkin taajamat tarvitsevat kaupungilta investointeja kuten Äänekoskikin.

    Iso kiitos kaupungille siitä, että taajamasta on lähtenyt suuri määrä puuta ja risua ja maisemat on nyt avarat.

  4. Leena sanoo:

    Mitä tehdään valtuustolla koska 3 suurinta virkamiestä päättää kuitenkin kaikesta?!?

  5. Pate sanoo:

    Hyvä Sumiainen ja sumialaiset!

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy