Tietämättömyys maksoi keski-ikäiselle naiselle yli 300 euroa, kun poliisit huomasivat mopon kulkevan turhan kovaa vauhtia.
Yli nelikymppinen suolahtelaisnainen on saanut 15 päiväsakkoa ajoneuvorikkomuksesta. Naisen omistama mopoksi rekisteröity mopo osoittautui poliisin tarkastuksessa moottoripyöräksi.
Poliisi tapasi epäilyttävän kaksipyöräisen moottoriajoneuvon toisen henkilön hallusta. 101-kiloinen poliisimies hyppäsi ajokin päälle ja ajoi sillä ees ja taas.
Koeajossa poliisin tutka näytti 70 km/t. Kun poliisi miinusti tuloksesta kolmen kilometrin varmuusvähennyksen, huippunopeudeksi todettiin 67 km/t. Oikean mopon rakenteellinen maksiminopeus on 45 km/t.
Lisäksi mopon etujarrun teho oli heikko ja jarrukahva katkennut. Mopon äänenvaimennin oli tyyppihyväksynnän vastainen ja vaimennusteho riittämätön.
Rikkomus todettiin lokakuun alussa viime vuonna. Mopon omistajalle kerrottiin epäillystä rikkomuksesta, mutta nainen kiisti teon. Hän kertoi poliisille, ettei tiennyt mopon olleen viritetyn.
Tietämättömyys ei auttanut naista. Poliisi mätkäisi naiselle maksettavaksi 315 euron sakkolapun.
Kihlakunnansyyttäjä vahvisti sakon maaliskuussa. Sakkolapusta ei ilmene, kuka oli henkilö, jolle nainen oli antanut moponsa käyttöön.