Musakornerissa ollaan kasvislinjalla.
Musakorneri kävi vierailulla rokkipuutarhan perukoilla ja nappasi ansaan muutaman röyhkeän ja vihamielisen kasviksen. Illan biisin tarjoilee siis Tappajatomaatit niminen bändi, mikrofonin varressa kiekuu Joey Luumäki, joka on sijoittanut nimensä bändin nimen edustalle, ettei vain jäisi orkesterinsa vavisuttavaan varjoon.
Että kaikki musakornerikriteetit täyttyisivät on otettava punkrock-köynnöksestä ote ja vedettävä voimakkaasti kotiinpäin. Tappajatomaattien basisti on nimittäin suolahtelainen, vaikka asuukin nykyään Helsingissä. Timo Korhonen eli Stinde on kotikylän kuuluisimpia basisteja, onhan hän ollut mukana maailman legendaarisimmassa pienmoottoriajoneuvon mukaan nimetyssä yhtyeessä, Mopot.
Biisivalinta on usein musakorneritoimitukselle haastavaa, mutta tällä kertaa valinta oli ilmiselvä. Koska musakorneritoimituksen vapaamielisen myyntikeikuttelijan nimi on Marjut, kipale on tietenkin Marjut on Ihmenainen. Biisi löytyy rokkenrollikonserttiyhtyeen vuonna 2010 ilmestyneeltä albumilta Villi itä. Ja on luonnollisesti koko älppärin menevin ja romanttisin viisu. ”Näin sanoo kaikki karjut, on ihmenainen Marjut”- säe on huhujen mukaan ollut finaalisijoilla Rolling Karrang Stone-lehden ”Historian kauneimmat rocklyriikat” kilpailussa.
Toimituksen kommenttia valitettavasti ei ollut saatavilla järkyttävästä kikattamisesta ja perberinvispaamisesta johtuvista syistä.


























