Musakornerissa on utopistinen fiilis.
Alternative rokkia soittava sekasikiöorkesteri UPO on jännän äärellä. Nelivuotiaaseen rokkiporukkaankuuluvat solistijoikaaja Petteri Vehniäinen ja rumpaloitsija Olli Raatikainen. Myös uusi kitaristi, elokuussa kelkkaan mukaan otettu Juho Hartikka, on sopivasti sisäänajettu ja on uusien koitosten aika.
– Tällä hetkellä valmistelemme uutta materiaalia tulevaa levyä varten, joka toivottavasti valmistuu mahdollisimman nopeasti, ehkäpä jo ensi syksynä.
Musakorneri biisiksi valikoitui rämisevä Utopian. Kyseessä on viimeisimmä Ep.nimikko biisi ja jokaisen keikan vakiovaruste. Kertosäkeen soittajia ilostuttavat tahtilajit ja lopun eeppinen Jenny Pasasen fiittaus tekevät biisistä pontevan ja tajunnanräjäyttävän.
– Sanoituksellisesti biisi käsittelee maailmanparannusprojektia, jota kyseinen EP teemallisesti edustaa. Jokainen sitten itse tehköön johtopäätöksensä siitä, mistä kyseinen biisi kertoo. Minä olen vain säveltäjä, joka kirjoittaa asioista, jotka itseä jollain tavalla puhuttelevat. Hienointahan on se, että jos joku saa irti jotain meidän musiikista, oli se sitten hieno melodia, riffi tai sanoitus, kaikki on vain plussaa! Se on se juttu, mikä antaa uskoa jatkaa eteenpäin tätä touhua, ehdottoman vaatimaton ja mysteerinen Vehniäinen kertoo.
– Tää kuulostaa ihan…iihan…Siis tää ihan sama kun… Sano nyt!
– En mä tiiä! Ei tätä voi verrata mihinkään, toimituksen ansioitunut ja asinatunteva raati tuumaa.


























