Naapureiden kiista huipentui Suolahdessa rajuihin uhkauksiin, jotka poikivat poliisitutkinnan. Liki 60-vuotias mies kuumeni samassa asunto-osakeyhtiössä asuville naispuolisille naapureilleen niin, että naiset kokivat henkilökohtaisen turvallisuutensa tai omaisuutensa olevan vakavassa vaarassa.
Mies sanoi naisille, että vetää maansiirtokoneellaan talon katon säpäleiksi ja kauhalla ison uran pihaan. Lisäksi mies kertoi, että voi tehdä naisille ”ihan mitä tahansa”.
Naiset kertoivat tapahtuneesta poliisille olennaisilta osin yhdenmukaisesti. Kihlakunnansyyttäjä katsoi kuitenkin uhkauksen vähäiseksi, minkä vuoksi mies ei joutunut käräjille.
Tutkinnassa kävi ilmi, että naapuruksilla on ollut riitoja. Mies oli saanut taloyhtiöltä huomautuksia muun muassa häiriökäyttäytymisestään.
Tapahtumahetkellä viime vuoden syyskuussa mies oli humalassa. Hän tunnusti poliisille sanoneensa ”jotain voimakasta”, mutta samalla hän kertoi, ettei tarkoittanut sanomisiaan uhkailuksi.
Syyttäjä piti asianomistajien kertomuksia uhkailuista uskottavina. Syyttäjä katsoi myös, että he kokivat miehen uhkailut pelottavina.
Syyte jäi kuitenkin nostamatta. Syyttäjä perusteli ratkaisuaan muun muassa sillä, ettei rikosprosessi ainakaan paranna naapuruston välejä. Mies lausui uhkauksensa lisäksi vain suusanallisesti riitatilanteessa.
Lisäksi syyttäjä totesi, ettei rikoksesta olisi tullut muuta rangaistusta kuin sakko. Syyttämättäjättämispäätöksen syyttäjä allekirjoitti maaliskuussa.