Teknisessä toimessa on valmistunut Suolahden taajaman Niemelänkadun perusparantamisen katusuunnitelma 460 metrin matkalle. Suunnitelma sisältää muun muassa kadun rakennekerrosten ja kuivatusjärjestelmän uusimisen. Rakennekerrosten kokonaisvahvuus on 1,3 metriä.
Perusparannuksen yhteydessä Äänekosken Energia Oy saneeraa vesihuoltolinjastot. Katuvalaistus myös uusitaan.
Kadun ajoradan leveys kapenee nykyisestä noin kahdeksan metrin leveydestä 6,5 metriin ja vastaavasti levennetään kevyen liikenteen väylää metrillä, jolloin sen leveydeksi tulee neljä metriä. Nykyiset bussipysäkkien sijainnit säilyvät ja ne muuttuvat ajoratapysäkeiksi. Suojatiejärjestelyt sekä väistämisvelvollisuudet säilyvät nykyisellään.
Satamakadun, Kellankadun ja Hopeapajunkadun liittymiä muotoillaan enemmän kohtisuoriksi Niemelänkatuun nähden.
Niemelänkadun katusuunnitelmaehdotus on yleisesti nähtävillä 13.–26. maaliskuuta teknisen toimen konttorissa kaupungintalolla ja tässä.
Siis toi on oikeesti ihan uskomaton pätkä. Eikä tämä korjaus tule tapahtumaan yhtään liian aikaisin, hih.
Vai että vienan karjalassa.todellakin,todellakin ,todellakin.Alkaa oleen koko kylä kuin vienan karjalasta.Kaikki palvelut häviää pikkuhiljaa.