ÄKS

Niskasen harjoittelijaa huijattiin – ”Sain perinnön, maksan ensi viikolla”

17.02.2015 13:44
Niskanen Oy:n vakiväki tietää paikalliset huijarit paremmin, mutta tuore harjoittelija voi ymmärrettävästi mennä retkuun.

36-vuotias äänekoskelaisnainen on tuomittu Keski-Suomen käräjillä 20 päiväsakkoon petoksesta. Nainen huijasi Niskasella kodinkoneita 441 euron arvosta joulukuussa 2012.

Nainen sai hieman yli 20-vuotiaan miespuolisen harjoittelijan luovuttamaan kodinelektroniikkaa laskulla. Harjoittelija ei tiennyt, että naisella on jo ennestään maksamattomia laskuja eikä tälle saisi antaa tuotteita luotolla.

Nainen kertoi miehelle saavansa pian perinnön. Hän lupasi maksaa tuotteet seuraavalla viikolla. Nainen poistui myymälästä mukanaan kodinelektroniikkaa oheistuotteineen.

Syyttäjä katsoi naisen toimineen suunnitelmallisesti ja tietoisena siitä, ettei saisi tuotteita Niskasen vakiväeltä.

Nainen joutuu korvaamaan valtiolle todistelukuluja 114 euroa. Hän joutuu myös suorittamaan Niskanen Oy:lle aiheuttamansa vahingon eli 441 euroa korkoineen.

Sakkoja tuli maksuun 120 euroa.

Vastaa

  1. Masa sanoo:

    Eikö laskuun ostavan luottotietoja tarkisteta?

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy