Äänekosken kaupungin järjestämä Onko Ideaa? – ideakilpailun voittajaksi valittiin suolahtelaisten Lenni Liekkisen ja Viljam Wacklinin idea nuorten konsertista, joka voisi ajoittua esimerkiksi Keitelejazzien aikaan.
– Tuntuu, että Keitelejazzeilla ei ole ollut paljoa yleisöä, mutta rannassa on ollut paljon nuoria. Haluttaisiin sellainen konsertti, joka ei oli K18 ja jossa olisi nuorille suunnattuja esiintyjiä, Liekkinen kertoo.
Nuoret kertovat olevansa musiikin suurkuluttajia, vaikkeivät itse tuotakaan musiikkia. Musiikkia tulee kuunneltua jatkuvasti ja somessa törmää paljon uusiin artisteihin, joita ei valitettavasti omalla kylällä pääse keikalla näkemään.
– Tuntuu, että on jo vähän yli-ikäinen Spotissa järjestettäviin keikkoihin, 18-vuotias Liekkinen sanoo.
– Ja sitten jos on jotain bändejä, mitä haluaisi mennä katsomaan, ne on usein baareissa, 15-vuotias Wacklin lisää.
Nuoret miehet saivat ideastaan palkinnoksi kunniakirjat ja 100 euron lahjakortit valitsemiinsa paikallisiin liikkeisiin. Paras palkinto on mahdollisuus lähteä kehittämään ideaa yhdessä vs. vapaa-aikajohtajan Jupe Pohjolaisen ja vs. kulttuurituottaja Laura-Kristiina Moilasen kanssa.
– Kukaan aikuinen ei nyt soittele teille ja vaadi teiltä mitään, vaan pallo jää teille, ideakilpailun organisaattori Riikka Hytönen vakuuttaa.
Hytönen kehuu nuorten miesten ideaa, joka oli jo alunpitäenkin hyvin suunniteltu ja tarkkaan mietitty.
– Yksi kysymys oli ”Mitä itse voin tehdä asian eteen?” ja siitä näin, että teillä on ajatusta ja halua viedä tätä juttua eteenpäin, Hytönen sanoo.
– Haluamme, että konsertti olisi nuorilta nuorille. Saamme varmasti kavereita mukaan järjestämään ja halutaan itse olla tekemässä. Olisi kiva päästä vaikka juttelemaan bändeille backstagella, Liekkinen sanoo.
Wacklin ja Liekkinen heittelivät ilmoille jo muutamia artistiehdotuksia kuten IBE ja Cledos.
– Ei varmaan olisi kovin vaikea saada sellaisia bändejä, jotka ovat pieniä nousevia artisteja, Wacklin sanoo.
– Ei tosiaan vaadita mitään Cheekiä tai JVGtä. Halutaan sellainen konsertti, jossa olisi nuoria kiinnostavaa musiikkia, ja johon tulisi paljon väkeä, Liekkinen komppaa.