Äänekosken 4H yhdistys järjestää jo perinteeksi muodostuneen metalliromunkeräyksen. Keräyspisteitä on ripoteltu ympäri kaupunkia: Suolahteen jäähallin taakse, Honkolaan, Hietamalle, Konginkankaan jäteasemalle, Sumiaisten pelastuslaitokselle ja Viitakylään.
Keräykseen voi tuoda kaikenlaista metalliromua: äkeistä linja-autoihin, kiukaista helloihin ja maitotonkista ruohonleikkureihin. Myös ajoneuvojen renkaat ja rengas-vanneyhdistelmät otetaan vastaan.
Mutta
ei kuitenkaan henkilöautoja eikä akkuja eikä nesteitä. Puhumattakaan kylmälaitteista kuten pakastimista ja jääkaapeista. Niiden käsittely normaalina jätteenä on mahdotonta sisältämiensä ongelmajätteiden vuoksi.
– Jääkaapit ja pakastimet tuodaan pisteisiin kiellosta huolimatta aina ensimmäisenä, toiminnanohjaaja Teppo Hytönen huokaa.
Niin niitä Suolahdessakin komeilee: pakastin ja jääkaappi-pakastinyhdistelmä on aseteltu nätisti metellinkeräyksestä kertovan ohjetaulun viereen. Ovako ihmiset a) piittaamattomia vai b) lukutaidottomia?
Metallinkeräys alkoi eilen keskiviikkona ja jatkuu 26.6. saakka. Lisätietoja keräyksestä antaa Elina Wilen numerosta 040-356 3608 tai sähköpostitse aanekoski@4h.fi