ÄKS

Ohikulkija löysi Citymarketin läheltä marihuanalla varustetun lompakon

12.07.2013 15:16

20-vuotias äänekoskelaismies on saanut 10 päiväsakkoa huumausaineen käyttörikoksesta. Maksettavaa tuli 60 euroa.

Rikkomus tuli poliisin tietoon erikoisella, nuorukaisen kannalta epäonnisella tavalla. Marihuana löytyi lompakosta, jonka nuorukainen oli pudottanut Citymarketin lähistölle.

Ohikulkija poimi lompakon maasta ja toimitti sen naapurirakennukseen eli poliisiasemalle. Kun poliisiaseman vartija tutki lompakkoa, hän löysi kolikko-osan takaa minigrip-pussin, jossa oli 0,55 grammaa laitonta sauhuteltavaa. Samassa tilassa oli myös Rizla-paketti.

Poliisi katsoi, että marihuana oli nuorukaisen hallussa jo ennen lompakon hukkaamista. Nuorukainen myönsi teon, mutta kiisti olevansa hoidon tarpeessa. Hän kertoi käyttäneensä kannabis-tuotteita ”joskus kauan sitten”.

Ohikulkija teki löytönsä viime vuoden syyskuussa. Kihlakunnansyyttäjä vahvisti sakot maaliskuussa.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy