ÄKS

Paatelan rajusta peräänajosta vammoja seitsemälle – syypäälle 252 euron sakot

15.01.2014 20:40

Suolahtelainen yli kuusikymppinen mies on saanut 12 päiväsakkoa Paatelassa tapahtuneesta peräänajosta. Kolmen auton rytäkässä lieviä vammoja saivat kaikki seitsemän autoissa ollutta – vakavampia vammoja ei onneksi kukaan.

Onnettomuus tapahtui tammikuun alussa vuosi sitten. Suolahtelaismies ajoi Suolahdesta kohti Äänekoskea, kun hänen edellään ajanut auto hidasti vauhtiaan ja laittoi suuntavilkun päälle. Kuskin tarkoitus oli kääntyä vasemmalle Paatelan Autokanavan liittymästä.

Takaa tullut mies havaitsi edelläajaneen aikeet, mutta ei onnistunut pysäyttämään autoaan ajoissa. Suolahtelaismiehen auto kolahti voimalla kääntymässä olleen perään. Osuman saanut auto sinkoutui puolestaan vastaantulevien kaistalle suoraan Suolahteen päin ajaneen auton keulaan.

Kaikki ajoneuvot vaurioituivat hinauskuntoon. Kaikki autoissa olleet saivat joko lieviä tai vähäisiä vammoja. Kukaan asianomistajista ei kuitenkaan esittänyt vammojen johdosta korvausvaatimuksia syylliselle.

Peräänajetussa autossa oli kuskin lisäksi kolme alaikäistä nuorta. Vastaantulleessa autossa matkasi aviopari.

Poliisi katsoi suolahtelaismiehen ajaneen liian lähellä edelläajanutta. Äänekoskentie oli tapahtumahetkellä liukas.

Mies sai maksaakseen 252 euron sakot. Kihlakunnansyyttäjä vahvisti sakot toukokuussa.

 

 

 

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy