Kerralla enemmän huumausaineeksi luokiteltavaa Panacod-lääkettä halunnut 45-vuotias äänekoskelaismies epäonnistui yrityksessään – ja joutui rikoksesta epäillyksi. Syytettä petoksen yrityksestä ei lopulta tullut, sillä rikoksen tunnusmerkistö ei täyttynyt.
Mies soitti Äänekosken apteekkiin marraskuussa 2015 ja kertoi olevansa eräs Äänekosken terveyskeskuksen lääkäri. Mies yritti saada kyseisen lääkärin hänelle määräämän Panacod-reseptin toimitusohjeita muutettua niin, että normaalin viikon annoksen sijaan sitä olisi annettu kerralla kuukauden annos.
Puheluun vastannut apteekin työntekijä epäili heti soiton todenperäisyyttä. Asia varmistettiin saman tien lääkäriltä, joksi soittaja esittäytyi.
Mies myönsi teon. Koska miehellä oli lähtökohtainen oikeus kyseisiin lääkkeisiin, kyse oli vain lääkkeiden toimitusmäärästä. Niinpä mies ei tavoitellut taloudellista hyötyä, vahingoittaa ketään muuta eikä aiheuttaa taloudellista vahinkoa.
Kyse ei ollut myöskään luvattomasta terveydenhuollon harjoittamisesta, sillä kyseisen rikoksen yritys ei ole lain mukaan rangaistava teko.
Lainvastaisena tekona olisi voinut tulla kyseeseen ainoastaan huumausainerikos eli Panacodin hankkiminen lainvastaisesti. Syyttäjä piti tekoa kuitenkin kokonaisuutena arvioiden vähäisenä sen haitallisuus ja tekijästä ilmenevä syyllisyys huomioiden.