Torstaina illalla Äänekoskella pidetyn kokouksen tuloksena Ala-Keiteleen järvipelastajien toiminta pääsee jatkumaan.
Kokouksessa valittiin niin uusi hallitus kuin puheenjohtajakin. Meripelastusseuran aluevaltuutettu Matti Huuskonen kuvailee, että aikaisemmin oltiin täydellisessä pattitilanteessa.
– Järvipelastushallitus teki päätöksen, että koska porukkaa ei ole, toiminta loppuu. Siinä vaiheessa aloin miettimään, että jossakin mättää, jos ei Äänekosken kokoisesta paikasta löydy kymmentä vapaaehtoista auttajaa, Huuskonen kertaa. Nyt tilanne näyttää hyvältä, sillä kymmenkunta vapaaehtoista on jo sitoutunut aktiiviseen toimintaan.
–Ensi keskiviikkona Suolahdessa lasketaan vesille järvipelastajien käytössä oleva pikkuvene, ja sitten päivystykset alkavat pyöriä, Huuskonen kertoo.
– Vapaaehtoisten määrä varmaan kasvaakin vielä, ja meille on luvattu täksi kesäksi myös kymmenmetrinen pelastusalus Naantalista.
Vapaaehtoiseksi järvipelastajaksi haluavan tulee omata veneilykokemusta.
– Pitää tuntea lainsäädäntö ja vesistöjä, ja ensiapukoulutuksesta vähintään EA1 pitä olla suoritettu, Huuskonen listaa.
– Meripelastusseuran kursseilla koulutetaan sitten eteenpäin. Harjoittelijan tittelistä aloitetaan, ja vuosien mukanaolon jälkeen voi kohota kansi-, perä-, ja konemiehen kautta päälliköksi saakka.
Vesille aikoville Huuskonen antaa tärkeän muistutuksen:
– Varusteet kuntoon ja malttia matkaan, konkari neuvoo. Pullot kannattaa myös jättää rantaan, sillä alkoholi on yksi iso tekijä vesiliikenneonnettomuuksissa.
– Sitten vasta kun vene on kiinni rannalla, voi alkaa hapuilemaan pullosta jotain virkistävää, hän huomauttaa.