Joulun menoliikenne Keski-Suomessa on tänä vuonna vilkkainta perjantaina 23. joulukuuta, ennakoi Keski-Suomen poliisi. Liikenne alkaa vilkastumaan puolen päivän aikoihin ja vilkkautta riittää iltamyöhään.
Paluuliikenteen vilkkain päivä on maanantain 26.12. iltapäivä ja ilta. Vilkkaimmat väylät ovat ovat valtatiet 4 ja 9. Ruuhkaa ja jonoja tulee muodostumaan Kanavuoren ja Vaajakoksen seuduille.
Vaihteleva ajokeli lisää haastavuutta turvalliseen matkantekoon. Mikäli sää jatkuu lähes lumettomana ja märkänä, autoilijoiden on kiinnitettävä erityistä huomiota näkemiseensä ja näkymiseensä.
Ennen ajoon lähtöä on tärkeää tarkistaa tuulilasin pyyhkimien kunto ja lasinpesuneste. Aika-ajoin on tärkeää pudistaa takavalot.
Turvallisen ajotavan keskeisimmät tekijät ovat rauhallinen ja ennakoiva ajoasenne, turvallinen tilannenopeus sekä riittävä etäisyys edellä ajavaan. Turvallinen tilannenopeus on monasti rajoitettua nopeutta alhaisempi. Jonossa ohittelemalla pystyy nopeuttamaan perille pääsyä hyvin vähän.
Liikkuva poliisi pyrkii osaltaan pitämään yllä joululiikennerauhaa valvomalla ajotapoja, ajonopeuksia sekä kuljettajien kuntoa.