Keski-Suomen piirinmestaruusviestihiihtojen kisaisäntä eli Huiman hiihtojaoston väki on ollut viime päivinä arvoitusten äärellä: Voidaanko kilpailu pitää Äänekosken liikuntapuistossa vai ei. Sataako lunta vai ei. Lyödäänkö hanskat tiskiin vai ei. Kisa hiihdetään, mutta Saarijärvellä.
Kisa hiihdetään maaliskuun 4. päivä, Saarijärvellä Kusiaismäellä. Huiman hiihtojaoston puheenjohtaja Eero Hakonen kertoo, että ratkaisu oli tehtävä, jotta jossittelulle saatiin stoppi.
– Kisa järjestetään yhteistyössä Saarijärven Pullistuksen kanssa. Meiltä tulee ajanotto ja Pullistukselta latupalvelut, Hakonen kertoo.
Hiihtokansalle uutinen on tärkeä. Nyt kolmihenkiset joukkueet saavat laittaa kisavaihteen päälle.
– Pyrittiin saamaan urheilullinen ratkaisu aikaan, ja näin saatiinkin, kun päästään järjestämään kilpailu. Aiempina vuosina viestiin on startannut noin 40 joukkuetta. Luulen, että nyt on osallistujia vähemmän, kolmisenkymmentä, Hakonen arvioi.
Viestiin ilmoittautuminen päättyy sunnuntai-iltana 2. maaliskuuta.
Liikuntapuistoon 12. maaliskuuta kaavailtua piirikunnallista kilpailua ei Hakosen mukaan voida todennäköisesti järjestää. Samalla peruuntuu myös Huiman mestaruushiihdot sekä VesiVelhoCup III.
– Pitäisi tapahtua ihme ja tulla takatalvi lumen kera.
Äänekosken koululaisten perinteistä hiihtokilpailua ei järjestetä maaliskuun viides päivä.
– Jatkosta neuvotellaan, kunhan väki palaa kouluille loman jälkeen. Kelin armoilla ollaan tässäkin asiassa, Hakonen kertoo.
Hiihtoa ikänsä harrastanut Hakonen sanoo, että näin surkeita hiihtokelejä ei ole ollut hänen hiihtohistoriansa aikana koskaan.



























