ÄKS

POKE:lle rajut leikkaukset

28.03.2013 13:33
Nuorten yhteiskuntatakuu on kirjattu pääministeri Jyrki Kataisen hallituksen ohjelmaan. Sillä tavoitellaan nuorten työllisyyden edistämistä ja syrjäytymisen ehkäisyä. Hieno homma, mutta POKE:lla ollaan nyt ihmeissään tiistaina julkistetusta Opetushallituksen visoista.

– Historiallisen suuri leikkaus, Koulutusyhtymän johtaja Jouni Kurkela totaa.

Yhteiskuntatakuun tavoitteena on, että kaikille nuorille luodaan realistiset mahdollisuudet suorittaa perusasteen jälkeinen tutkinto ja työllistyä. Samalla kiinnitetään huomiota siihen, että nuoret eivät ajaudu liian pitkään jaksoon ilman minkäänlaista aktiivista toimintaa.

Jotta takuulla on painoarvoa niin nuorten yhteiskuntakuu kuuluu hallitusohjelman kärkihankkeeseen. Hallitus panostaa ja seuraa takuun toteutumista.

Mutta samaan aikaan toisaalla: POKE:n rahoitusta leikataan seuraavan kolmen vuoden aikana arviolta 1 730 000 euroa ja leikataan yksikköhintoja vajaa 10 prosenttia vuosina 2014-2016, se tekee vielä toisen mokoman tuohon päälle. Lisäksi opiskelupaikkoja pudotetaan 170

Kuntayhtymän johtaja Jouni Kurkela on hyvin hämmästynyt.

– Talomme toimii hyvin, meiltä valmistutaan ajallaan ja keskeyttäneiden määrä on pieni. Toiminallinen puoli on kunnossa. Tämänkaltainen leikkaus, joka tuli meille puskista, on hurja. Tilanne ei ole kuitenkaan synkkä, mutta historiallisen kovan leikkaukset tekivät, kun samaan hengenvetoon maalaillaan näin utopistista ja epärealistista yhteiskuntatakuuta, Kurkela hämmästelee.

Kehysriihen anniksi nostettiin hyvät asiat pintaan isoilla kirjaimilla.

– Unohdettiin kertoa hienoksi kärkiasiaksi nostetun asian leikkauksista. Nämä koskettavat nyt juuri heikompiosaista porukkaa, Kurkela toteaa.

POKE:lla asiaa mietitään ensi viikolla. Kurkela ynnää pikaisesti, että säätöjä saadaan aikaiseksi, kun henkilöstöä eläköityy pian ja ehkä ryhmäkokojen kasvatuskin on edessä.

– Myös ikäluokat pienenevät. Me palataan opiskelijamäärissä vuoden 2005 tasolle. Leikkaus on sitä sorttia, että en osaa sanoa vielä, mitä se viime kädessä meidän osalta tarkoittaa.

Nuorten yhteiskuntatakuun verkkosivuilla muistutetaan, että tarvitaan koko yhteiskunnan tahtotilaa ja talkoohenkeä. Yhteiskuntatakuun yksi kärki on koulutustakuu, jolla taataan jokaiselle peruskoulun päättäneelle opiskelupaikka.

 ”Koulutustakuu varmistaa jokaiselle peruskoulun päättäneelle koulutuspaikan lukiossa, ammatillisessa oppilaitoksessa, oppisopimuskoulutuksessa, työpajassa, kuntoutuksessa tai muulla tavoin. Tavoitteena on, että kaikille nuorille luodaan realistiset mahdollisuudet suorittaa perusasteen jälkeinen tutkinto ja työllistyä. Samalla kiinnitetään huomiota siihen, että nuoret eivät jää liian pitkäksi aikaa koulutuksen ja työn ulkopuolelle, koska tällöin syrjäytymisriski kasvaa.”

– Hyvä argumentti mutta, mutta..

 

Vastaa

  1. Pekka Ouli sanoo:

    Näkeehän se jo polttoaineiden verotuksista että sisämaan asukkaita ja yrityksiä ajetaan kepillä eteläsuomeen. Tällä päätöksellä saadaan 3300 opiskelijaa vuoteen 2016 mennessä lisää metropolialueelle eli 8% lisää opiskelupaikkoja.

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy