Haulikolla ammuskellut mies aiheutti kauhua ja pelkoa kerrostalossa Karhunlähteellä varhain maanantaiaamuna. Mies ammuskeli muun muassa rappukäytävään, joka vaurioitui pahoin.
Usean poliisipartion voimin paikalle Järvelänkadulle kello viiden jälkeen tullut poliisi sai mieheen neuvotteluyhteyden. Tilanne rauhoittui hieman ennen kello seitsemää. Kukaan ei loukkantunut.
Tapahtumapaikkatutkinnassa ilmeni, että asunnossa oli ammuttu useampia laukauksia. Kohdehenkilö oli asunnossa yksin ja hänet otettiin kiinni esitutkintaa varten.
Ampuja oli 69-vuotias yksinasuva mies. Hänen asuntonsa on kerrostalon pohjakerroksessa. Rapussa on 11 asuntoa.
Rikoskomisario Reima Rossin mukaan mies ampui omistamallaan luvallisella metsästyshaulikolla ”yli puolen tusinaa” laukausta. Kaikki laukaukset ammuttiin lyhyessä ajassa ennen kuin poliisi ehti paikalle.
– Teko on ollut erittäin vaarallinen, sillä esimerkiksi postinkantaja olisi voinut liikkua tuolloin rappukäytävässä. Nyt selvittiin onneksi säikähdyksellä, Rossi kertoo.
Poliisi sai mieheen yhteyden kännykällä. Mies antautui ilman vastarintaa. Tekoa tutkitaan ensisijaisesti vaaran aiheuttamisena.
Miehellä ei ole aiempaa rikostaustaa. Motiivia tekoon poliisi ei ole vielä päässyt kysymään ampujan henkisen tilan vuoksi.





























Olipa yllätys että Karhunlähteellä.
aika vanha käsitys..kyllä se niin vaan menee että tällästä tapahtuu nykyään vähän siellä ja täällä!!
Hah, kyllä ne kylän terävimmät on tuota pesäkettä kansoittaneet alusta asti.
Kyl on Karhulähteen alue siistiytynyt, kun 6 kerrostalosta muodostettiin 2 as oy:tä eli noin 180 asuntoa muutettiin omistusasunnoiksi. Ne talothan peruskorjattiin noin vuonna 2000 ja muutamaa vuotta myöhemmin niitä asuntoja alettiin myydä. Toki vuokralaisia on aika paljon noissa pienemmissä asunnoissa, mutta sekin joukko on pysynyt kohtuudella kuosissaan. Häätöjäkin on annettu, kun siihen on ollut tarvetta.
Tosi on, että ampumista sattuu milloin missäkin.
No itse en ainakaan kuuna päivänä muuttaisi Karhunlähteelle vaikka miten MUKA olisikin siistiytynyt. Riittää kun siellä pesii kuitenkin sitä tiettyä sakkia…. Ihmettelen miten joku viitsii OSTAA sieltä asunnon??
Nirppanokka.