ÄKS

Poliisi valvoo nuorten hurvittelua

08.08.2014 11:36 (muokattu 08.08.2014 11:42)
Arkistokuva
Koulujen alettua alkaa myös koulujen aloituksen juhlinta. Poliisi valvoo nuorten alkoholinkäyttöä tehostetusti tulevan ja ensi viikon viikonloppujen aikana.

 

Valvontaa tehostetaan koko Sisä-Suomen poliisin alueella erityisesti nuorten suosimissa kokoontumispaikoissa.

Alkoholinkäyttö on alle 18-vuotiailta ehdottomasti kielletty. Myös alkoholin välittäminen alaikäiselle on laitonta. Poliisi muistuttaa, että alkoholinköytöstä seuraa usein näpistyksiä, tavaroiden katoamisia ja pahoipitelyjäkin. Alkoholin käytöstä johtuva Itsekontrollin heikkeneminen voi nuorella johtaa ikäviin seurauksiin.

Vanhempien ja muiden läheisten onkin hyvä kantaa vastuu alaikäisistä varsinkin koulunaloitusviikkojen aikana. Illanviettoihin lähtevien nuorten kanssa on hyvä käydä läpi yhteiset pelisäännöt, ettei kenellekään käy huonosti.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy