ÄKS

Poliisia keskustassa paennut kännikuski valitti tuomiostaan – sakot menivät puoliksi

04.03.2016 13:42
Mämmensalmentien liikenneympyrä. Kuva: Google maps.

Vaasan hovioikeus on pistänyt lähes puoliksi sakot, jotka äänekoskelaismies sai käräjillä törkeästä rattijuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. 44-vuotias mies syyllistyi tekoon kesäkuun puolivälissä Äänekosken keskustaajamassa.

Käräjäoikeus tuomitsi 1,96 promillen humalassa autoilleen ja poliisia paenneen miehen 70 päivään ehdolliseen vankeuteen. Lisäksi oikeus määräsi miehelle 35 päiväsakkoa ja ajokieltoa toukokuun tämän vuoden puoliväliin saakka.

Miehen sakkorangaistus oli euroissa mitaten 805 euroa. Mies valitti tuomiostaan hoviin ja vaati päiväsakon rahamäärän alentamista ja ajokiellon lyhentämistä. Perusteluiksi hän esitti tuloja alentaneen lomautuksen töistä sekä ajokortin tarpeen.

AJOKORTTIA mies ilmoitti tarvitsevansa iäkkään äitinsä ja alaikäisen lapsensa kuljettamiseksi. Lisäksi ajokortti on miehelle tarpeen työllistymisen vuoksi.

Päiväsakon rahamäärän suhteen hovioikeus myöntyi miehen vaatimukseen. Oikeus totesi miehen saavan nykyisin työttömyyskorvausta, joka ovat oleellisesti pienemmät kuin työtulot sakon perusteena olleissa vuoden 2013 verotiedoissa. Myös alaikäisen lapsen elatusvelvollisuus vaikutti päiväsakon määrään. Sakkoja tuli maksettavaksi lopulta 420 euroa.

Vaatimus ajokiellon lyhentämisestä ei sen sijaan mennyt läpi. Oikeus katsoi, että yleisellä tiellä tapahtuneesta ja vaaraa aiheuttaneesta rikoksesta aiheutunut ajokielto on vakiintuneen oikeuskäytännön mukainen.

TAKAA-AJO oli hurja, mutta varsin lyhytkestoinen. Poliisi oli suorittamassa normaalia liikennevalvontaa, kun omistamallaan 2,9-litraisella Mersulla ajanut mies ei pysähtynyt Mämmensalmentiellä näytettyyn pysähtymismerkkiin. Mies kiihdytti  huomattavasti vauhtiaan pyrkien pakoon.

Mies kääntyi liikenneympyrässä Römminkadulle ja siitä heti Liikuntakadulle ajaen huomattavaa ylinopeutta poliisin lähdettyä takaa-ajoon. Römminkadulle kääntyessään miehen Mersu oli nelipyöräluisussa.

Liikuntakadulla mies pysähtyi. Auton kyydissä oli yksi matkustaja. Teon vaarallisuutta lisäsi se, että reitin varrella oli useita suojateitä ja ainakin yksi neljän kadun risteys.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy