ÄKS

Poliisin Äänekosken alueelle viisi tai kuusi työntekijää lisää

11.05.2012 18:17

Kansalaisten turvallisuus pohjoisessa Keski-Suomessa on saamassa kelpo kohennuksen. Äänekosken poliisiaseman alueelle ollaan palkkaamassa pikavauhtia viidestä kuuteen uutta työntekijää.

Keski-Suomen poliisilaitoksen apulaispoliisipäällikkö Uolevi Väreen mukaan rikostutkinnan puolelle tulee lisää kaksi henkilöä. Kentälle valvonta- ja hälytystehtäviin uusia virkoja saadaan kolme tai neljä.

Tutkijoiden sijoituspaikat ovat jo selvät: toinen tulee Äänekoskelle, toinen Viitasaarelle. Lisäksi Viitasaarelle on jo rekrytoitu yksi kenttäpoliisi. Tämä kolmikko aloittaa työnsä jo kesäkuussa.

? Lisäksi valvontapuolelle tulee kesällä kaksi tai kolme uutta työntekijää. Heidän sijoituspaikkansa ei ole vielä varmoja, Väre kertoo.

Pohjoisen Keski-Suomen poliisin pääpaikka on Äänekoski. Toinen poliisiasema löytyy Saarijärveltä, minkä lisäksi poliisilla on palvelupiste Viitasaarella. Työntekijöiden määrä vaihtelee, mutta tutkijoita alueella on keskimäärin viitisentoista.

? Resurssit tulevat kipeään tarpeeseen, sillä tämä on työläs alue hoitaa, rikoskomisario Reima Rossi Äänekosken poliisiasemalta tietää.

Keski-Suomi saa yhteensä kymmenen uutta poliisia. Äänekosken alue saa siis lisäyksestä siis vähintään puolet. Yhteensä poliisihallitus palkkaa 194 poliisia ja 14 lupahenkilöä. Henkilöstölisäykset maksavat 6,6 miljoonaa euroa.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy