Kaupungintalolla tarjoillaan kullanarvoista tietoa yrittäjyydestä tiistaina 12.1.
Ääneseudun Kehitys Oy ja Tuhansien Järvien Uusyrityskeskus järjestävät infotilaisuuden, jossa yleisölle tarjotaan suuret määrät tietoa yrittäjyydestä. Tilaisuuteen ovat tervetulleita kaikki sivutoimisesta yrittäjyydestä kiinnostuneet. Valmiita bisnesideaa ei kuitenkaan tarvitse olla, eikä osallistuminen sido mihinkään.
– Jos ihminen vetää vaikka jumppaa tai kerhoa oman työn ohella, niin sivutoiminen yrittäjyys voi olla hyvä valinta. Se helpottaa muun muassa laskuttamista, Pia Kainberg Ääneseudun Kehitys Oy:stä kertoo.
Uusyrityskeskuksen yritysneuvoja Ilona Ukkonen avaa yrittämisen kiemuroita yleisesti ja vastaa tietenkin myös yleisöä askarruttaviin kysymyksiin.
– Tilaisuudessa kerrotaan, mitä yrittäminen käytännössä on ja mitä yrityksen perustaminen vaatii, Kainberg selvittää.
Tilaisuudeen pyydetään ilmottautumaan ennakkoon pe 8.1 mennessä sähköpostitse pia.kainberg@aanekoski.fi tai puhelimella 0400 406970.
Sivutoimiseksi yrittäjäksi- info Kaupungintalon valtuustosalissa ti 12.1. klo 18-19.30