Lahja ja Sisustus POMPOM lopettaa. Tai ei oikeastaan lopeta. Jos jostain löytyy uusi yrittäjä, niin ovet pysyvät auki.
Nykyinen yrittäjä Heta Karjalainen pistää kuitenkin pillit pussiin. POMPOMiin on nyt lyöty hintalappu ja koko putiikki on myynnissä.
– Tietenkin myisin ennemmin toimivana yrityksenä. Mutta paljon on ollut myös kiinnostusta pelkän varaston ostamisesta, Karjalainen kertoo.
Lopettamispäätös ei ole taloudellinen. Toimittajan käydessä putiikin ovi kävi tiuhaan ja tiskillä odotti postipaketti, joka on menossa asiakkaalle Jyväskylään. Kyse on enemmänkin jaksamisesta.
– Lupasin aikoinaan itselleni, etten vedä itteäni piippuun, kuten moni yrittäjä tekee. Ja aina on tapana ne lupaukset myös pitää.
Heta vetää POMPOMin oven kiinni viimeistään vuodenvaihteessa. Lopettamisen kanssa kun on siinäkin paljon puuhaa. Päätös on kuitenkin jo itsessään helpottanut yrittäjän oloa.
– Kyllä se väsymyskin sitten loppuu, kun saa itsensä kuntoon. Vanhemmathan tässä on varmaan päätöksestä onnellisempia kuin minä, Karjalainen nauraa.
Karjalaisen suunnitelmat ovat vielä auki, mutta työttömäksi hän ei aio jäädä.
– Onhan tässä jo töitä ehditty tarjotakin. Mutta ensin aion kyllä ihan vaan hengähtää.