Hurjaa ylinopeutta sekä nelostiellä että Kevätlahdentiellä ajanut hieman alle 25-vuotias äänekoskelaismies on tuomittu sakkoihin liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Ainakin 50 kilometrin ylinopeutta ajanut mämmeläinen sai teostaan 28 päiväsakkoa, mistä maksettavaa tuli 532 euroa.
Mies syyllistyi rikkomukseensa sunnuntain vastaisena yönä 22. maaliskuuta. Kello oli tapahtuma-aikaan noin puoli kolme.
Mies kuljetti henkilöautoa ensin nelostiellä kahdeksankympin alueella 130 km/t. Sitten mies kääntyi Kevätlahdentielle, jossa kuudenkympin alueella nopeutta oli noin sata kilometriä tunnissa.
Poliisi mittasi ajonopeudet ajamalla hurjastelijan perässä. Nopeutta arvioidessa otettiin huomioon mahdollinen mittarivirhe eli kymmenen kilometriä tunnissa. Poliisiauton mittarissa oli siis kymmenen kilometriä kovemmat lukemat kuin mistä kaaharia lopulta sakotettin.
Lähellä siis oli, ettei mämmeläinen joutunut käräjille vastaamaan törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, jonka raja on yleensä juuri noin 50 kilometrin ylinopeus. Miehen pelastukseksi osoittautuivat myös muut tekijät: liikenne oli yöaikaan hiljaista ja tie oli kuiva.
Yhden ekstrarangaistuksen mies silti sai, sillä poliisi määräsi hänet väliaikaiseen ajokieltoon.