ÄKS

Rallifanit eivät sateesta hätkähtäneet – Koiviston ensimmäinen erikoiskoe päättyi suomalaisten voittoon

28.07.2017 18:30 (muokattu 28.07.2017 18:46)
Teemu Suninen ajoi voittoon Äänekoski-Valtran ensimmäisellä erikoikokeella.

Äänekoski- Valtra EK8 starttasi Koiviston kylällä kello 15. Fanit olivat paikalla jo tunteja ennen.

 

 

Koiviston peltomaisemaa värittivät perjantaina parkkeeratut autot, asuntovaunut ja rallipätkän varrella retkituoleilla, sateevarjoilla ja sadeviitoilla varustautuneet rallifanit. Pelloille, aivan radan viereen oli tuotu telttoja, josta rallikansa sai ostaa kahvia, makkaraa ja muuta purtavaa. Ennen erikoiskokeen alkua pääsimme jututtamaan paikalle saapunutta ralliyleisöä, joka selvästi oli paikalla positiivisin mielin.

Täällä on upea maisema. Ralleissa tärkeintä ovat nopeat autot, kaunis luonto ja hyvät ystävät. Täällä Äänekoskella täytyy kehua myöskin järjestysmiehiä ja muuta henkilökuntaa. Kaikki ovat ystävällisiä, eivätkä ole liian jyrkkiä ja tylyjä, espoolainen Raimo Lönnroth kertoo.

Torniolainen Kauko Katisko saapui ralleille osana koko perheen lomamatkaa. Miehellä oli myös selvä voittajasuosikki.
Lappi voittaa, koska olen itsekin Lapista. Onhan siinä nuorta voimaa. Ja kolmoisvoitto Suomelle!

Juha ja Lenni Tiainen veikkaavat voittajaksi suomalaista, ja hekin mielellään Lappia.
Täällä on hyvä rallifiilis. Vaikka onhan täällä tosi märkää! Juha toteaa keskellä reipasta vesisadetta.

Kolmen nuoren miehen kolmikko nautti rallimeiningistä jo ennen starttia. Tyly vesisadekaan ei haitannut, kun mukana oli kunnon sadevarustus ja hieman virvokkeita.
Hyvä on meininki, vaikka sataakin. Meinattiin ensin mennä Lankamaalle, mutta siellä ei ollut ihan näin hyvät järjestelyt, Heigo Haidak sanoo.
Tänne oli kyllä tosi hyvät opasteet, Timo Partti lisää.
Tultiin Mikkelistä varta vasten ralleja varten, vaikka ollaan oikeastaan enemmän formula-faneja. Katsomme tämän eekoon ja huomenna sitten Harjun yleisöeekoon, Jussi Paasonen kertoo.

ÄKSän nopean gallupin jälkeen rallikansan ehdoton voittajasuosikki on Esapekka Lappi. Mutta ei luottamus muuhunkaan Suomen edustukseen ole huono: suomalaisille povattiin kolmoisvoittoa. Monen yllätykseksi Äänekoski-Valtran ensimmäisesä erikoiskokeesta tulikin nelosvoitto! Teemu Suninen ajoi maaliin nopeiten, perässään Juho Hänninen, Jari-Pekka Latvala ja Lappi.
Kokonaiskisassa on nyt kolmen suomalaisen johtoasema: Latvala, Lappi, Suninen pitävät tiukasti kiinni kärkipaikoista.

Katso EK8.n tulokset täältä.

Koiviston koulun pihasta näki suoraan asian ytimeen.

Ralliautot viilettivät villin näköisesti ohi hurraavien ihmismassojen.

Juha ja Lenni Tiainen, Janne Holopainen sekä Kauko Katisko pitivät peukkuja suomalaisille.

Raimo Lönnroth nautti rallin ohessa myös maisemista.

Heigo Haidak, Jussi Paasonen ja Timo Partti eivät antaneet sateen haitata fiilistä.

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy