Rasti E4:n järjestämissä suunnistuksen keskimatkan SM-kisoissa ei koettu suuria yllätyksiä, sillä sekä miesten että naisten sarjan mestaruudet menivät odotettuihin osoitteisiin. Miesten kisan voitti joensuulaista Kalevan Rastia edustava Thierry Gueorgiou. Naisten ykkönen oli Asikkalan Raikkaan Minna Kauppi.
Kauppi oli 4,7 kilometrin matkalla häkellyttävän ylivoimainen, sillä kakkoseksi jäänyt Anni-Maija Fincke jäi yli puolitoista minuuttia. Marjo Liikanen yllätti ja otti pronssia parin minuutin erolla Kauppiin. Kauppi oli aamupäivän karsinnassa vasta oman eränsä kymmenes, mutta finaaliin vauhti löytyi.
– Karsintaan oli vaikea motivoitua ja se näkyi tuloksissa. Maastopohja oli aika louhikkoinen ja raskas välillä. Finaaliin sain tsempattua ja osasin suunnistaa, joten tyytyväinen saa olla, Kauppi mietti kisan jälkeen.
Ranskalainen Gueorgiou kukisti 41 sekunnilla Hiidenkiertäjien Leonid Novikovin, joka MM-keskimatkalla kukisti maailman parhaana suunnistajana pidetyn Gueorgioun. Ranskalainen yllättyi kisamaaston kivisyydestä, mutta oli tyytyväinen suoritukseensa.
– Pieniä mikrotason reitinvalintoja olisin voinut tehdä hieman eri tavalla ja toisaalta niissä oli myös kartoituksessa pelivaraa, Gueorgiou arvioi.
Paras suomalainen miesten sarjassa oli kolmanneksi suunnistanut Pasi Ikonen. Hän teki mieluisan paluun vaikeuksien jälkeen SM-kärkeen.
– Olen mitaliin erittäin tyytyväinen, fiilikset ovat sairaan hyvät. Meno ei kuitenkaan ollut ihan kansainvälistä vauhtia, ehkä noin 40 sekuntia olisi suorituksesta voinut korjata, arvioi Ikonen, joka hävisi kärjelle hieman yli minuutin.
Miesten sarjan erikoisuus oli se, että kymppikärkeen mahtui peräti viisi suomalaisseuroja edustavaa ulkomaalaista.
Äänekoskelaisseuran järjestämät kisat pidettiin Uuraisten puolella Kangashäkin maastoissa.
Yleisen sarjan tulokset

Miesten kärkikolmikko Kuva: Tom Steffansson
H21 5,8 km

Voittoisat naiset, Kuva: Tom Steffansson
D21 4,7 km
Lähde: Suomen Suunnistusliitto