Viiskulmassa talvisäässä liukastellut ja paljon tuhoa aikaan saanut rekkakuski on saanut teostaan 12 päiväsakon rangaistuksen. Maksettavaa tuli 132 euroa.
Ajoneuvoyhdistelmää kuljettanut, Varsinais-Suomesta kotoisin oleva mies ei saanut ajokkiaan pysäytettyä jäisellä tiellä vaan ajautui keskelle risteystä. Rekka törmäsi risteystä ylittämässä olleeseen mieshenkilön kuljettaman Toyota Avensiksen takaosaan, apukuljettajan puolelle.
Avensis luisui törmäyksen voimasta päin liikennevalotolppaa, joka vaurioitui. Molempiin autoihin tuli myös vaurioita, mutta henkilövahinkoja ei tapahtunut.
Rekkakuski ei noudattanut väistämisvelvollisuuttaan, joten hänet tuomittiin liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Mies myönsi tekonsa.
Rikkomus tapahtui viime vuoden tammikuussa. Kihlakunnansyyttäjä vahvisti sakot viime syksynä.