ÄKS

Rökäletappio Porvoossa, Mays ei vielä pelannut

13.10.2012 10:37


Mika Honkonen sai Derrick Craytonilta peliaikaa ja sai kokoon kuusi pistettä.

Tarmo?Huima 93?58 (28?17, 46?31, 73?42)

Jalkapallossa ei ole ihme, jos kotijoukkue voittaa kaksi peräkkäistä otteluaan tismalleen samoin lukemin, vaikkapa 1?0. Koripallossa se on harvinaisempaa, mutta perjantaina sellainenkin ihme nähtiin, kun Porvoon Tarmo voitti A-divaripelinsä toisen kerran peräkkäin reiluin 93?58-lukemin.

Ensimmäisellä kerralla Tarmon kynsiin jäi ToPo ja eilen, valitettavasti, Äänekosken Huima. Derrick Craytonin suojatit ovat hävinneet kaikki kauden kolme peliään selvin lukemin.

Huima joutui parketille ilman uusinta amerikkalaispelaajaansa, takamies DeAndre Maysia, sillä hänelle ei ehditty hankkia pelilupaa.

Tarmo-peli pysyi tasaisena vain muutaman minuutin. Henri Kajanderin kolmonen vei Huiman parhaimmillaan 7?11-johtoon, mutta sen jälkeen puhtaalla pelillä sarjan aloittanut kotijoukkue otti ohjat käsiinsä, ja ero kasvoi pian kymmeneen pisteeseen.

Kolmannella jaksolla Tarmo repäisi ratkaisevan eron, kun kokenut Jarno Nissinen ? Laukaan Urheilijoiden kasvatti ? pussitti kaksi kolmosta peräkkäin ja peli on pian jo 63?39.

Huiman kahdesta pitkästä amerikkalaispelurista kumpikaan ei saanut ihmeitä aikaan. Andre Stephens (10 pistettä/9 levypalloa) oli sentään joukkueen tehokkain ohiheittojen poimija. Kent Tribbett onnistui tällä kertaa välttämään virheitä, mutta tehot jäivät vaatimattomiksi: 8/4.

Lisäksi Stephens ja Tribbett menettivät pallon yhteensä 12 kertaa eli yhtä usein kuin muut huimalaiset yhteensä. Koko Tarmon joukkueelle pelissä tuli vain 11 menetystä. Kumpikaan amerikkalainen ei päässyt kertaakaan pelissä vapaaheittoviivalle.

Suurimman pistesaaliin (13) kokosi Sami Mäntymaa. Omista nuorista pelaajista Mika Honkonen käytti kymmenminuuttisensa tehokkaasti heittämällä kuusi pistettä. Plus/miinus-tilastossa paras oli Jarmo Uecker (?1).

Levypalloissa Tarmo oli parempi luvuin 35?28.

Tarmon tehomiehet olivat Devon McBride (23/3), Isaiah Tate (15/5), Jerrah Young (14/9) ja Nissinen (12/3).

Seuraavaksi Huima kohtaa Ura-Basketin kotonaan. Ottelu pelataan ensi viikon sunnuntaina.

Huiman tehot:
Markus Santa 3/3/2 s, Pena Ranta 4/0, Andre Stephens 10/9/7 menetystä, Sami Kajander 4/1, Mika Honkonen 6/0, Jarmo Uecker 2/2/2 s, Sami Mäntymaa 13/4, Henri Kajander 3/1, Otto Jämsen 3/0, Atte Jämsen 2/1, Kent Tribbett 8/4/5 menetystä.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy