Noin 50-vuotias äänekoskelaismies on tuomittu kahdeksan päiväsakon rangaistukseen näpistyksestä. Rikkomuksen rahallinen arvo oli pieni, mutta teko itsessään varsin röyhkeä.
Mies saapui helmikuun alussa Äänekosken Citymarketiin mukanaan oma mehuastia. Liikkeen sisällä mies tyhjensi käsidesiä astiaansa ja käveli tekonsa päätteeksi kassojen ohi ”mehut” mukanaan.
Astiaan tyhjennetylle käsidesille kertyi arvoa 8,07 euroa. Näpistys oli miehen toinen vuoden kuluessa.
Mies joutuu maksamaan sakkoja 48 euroa ja korvaamaan käsidesin arvon CM:lle.
Huomaavainen mies, flunssa aikaan suojellut itseään ja muita tartunnoilta ja siitäkös rangaistaan. Kuinka moni ukko raapii muniaan, käy tarpeillaan, lompsiin ruokapöytään ja kättelemään ilman vedellä huljutteluakaan.
No sitä varten sen käsidesin voi ostaa, eikä varastaa. Jos ei ole varaa, on parempi pestä kätensä, kun raapii niitä muniaan.