POKEn Piilolan kampuksella syttyi sähkökaapi tuleen sunnuntaina puoliltapäivin.
Palloiluhallissa oli aiemmin ollut häiriötä sähköjen kanssa, jotka sähkömies oli käynyt tarkastamassa. Lopulta palloiluhalliin oli tullut savun hajua, jota pelastuslaitos lähti tarkastamaan.
– Hälytys lähti ihan palotarkastuksena, mutta heti saapuessa nostettiin hälytystaso keskisuureksi rakennuspaloksi. Tajusimme heti jo hajusta, että kyseessä on sähköpalo, mutta paikka oli hankala löytää, palomestari Janne Grundtröm kertoo.
Puoli yhden aikaan Piilolan kampuksen pihassa on neljä paloautoa, poliisi ja ambulanssi. Palloiluhallin oven viereisestä aukosta nousee musta savu. Tilanne on kuitenkin hallinnassa, eikä kukaan ole vaarassa.
– Sisälle on tullut savuvahinkoja, sillä sähkökaappi on ilmastointilaitehuoneessa. Syötämme puhtaisiin tiloihin nyt raitista ilmaa, ettei savu pääse leviämään, mutta palloiluhalli on tällä hetkellä täynnä savua. Ja vähintään pesuun menee koko sali, Grundström sanoo.
Palon sammuttamisen jälkeen pelastuslaitoksen tehtäväksi jää tuulettaa rakennus huolellisesti.