ÄKS

Sellutehtaan soodakattilalla poikkeustilanne

17.02.2017 13:17
Perjantaiyönä 17. helmikuuta Äänevoiman biovoimalaitoksen päämuuntajaan tuli häiriö, mikä johti Metsä Groupiin kuuluvan sellutehtaan alasajoon Äänekoskella.

 

 

Perjantaiaamuna sellutehtaan ylösajovalmisteluiden yhteydessä havaittiin, että tehtaan nopea alasajo oli aiheuttanut vesivuodon sellutehtaan soodakattilaan, mikä aiheutti sulavesiräjähdysvaaran. Varotoimenpiteenä henkilöturvallisuuden varmistamiseksi soodakattilan lähialue eristettiin. Tehdasintegraatin muihin toimijoihin tai biotuotetehdastyömaahan tilanne ei vaikuttanut, eikä tilanteesta ollut missään vaiheessa vaaraa ulkopuolisille.

Toimenpiteet soodakattilan korjaustoimenpiteiden aloittamiseksi ovat parhaillaan käynnissä.

Vastaa

  1. Totuus esiin. sanoo:

    Tuoksahtaa vaaran vähättelylle, niin kuin tehdaskin ja tulevakin tehdas!

  2. Eski sanoo:

    Taitaa vanhan soodakattilan tulistajatkin olla kehnossa kunnossa, kuten koko kattila. Ikää kattilalla jo sen verran, että tullut tiensä päähän. Sula soodalipeä ei tykkää vedestä, on kuin dynamiittiä. Kyllä ukot kattilalla tietää tilanteen ja sen hallitsevat.

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy