Dingo ja Topmost Sumiaisten festarille – Kaupungin parhaiden rantabileiden tähtinä loistavat 1960-luvun ja 1980-luvun suosituimmat bändit.
Sumiaisten Lions Club aikoo kumppaneineen pitää kiinni lupauksestaan järjestää ensi kesänäkin kaupungin parhaat rantabileet. Kahtena edellisenä vuotena festivaali olikin loppuunmyyty. Lauantaina 12. päivänä heinäkuuta järjestettävä festari on järjestyksessään yhdeksästoista. Musiikkijuhla esittelee tuhdin paketin kotimaisia huippubändejä.
– Meillä on ilo esitellä tulevana kesänä 1960-luvun suosituin bändi Topmost ja 1980-luvulla suosituin bändi Dingo, paljastaa festivaalipäällikkö Jaakko Soikkeli.
Dingo on kiistatta suomirockin isoimpia ilmiöitä kautta aikain. Bändin melodinen rock ja jopa romanttiseksi luokiteltu rouheansävyinen sanoitus saivat aikaan hurjan, jopa pitelemättomän suosion. Nykyinen Dingo on osannut vaalia bändin tyyliä taidokkaasti ja menestyksekkäästi. Alkuperäisesta kokoonpanosta ovat mukana edelleen solisti Pertti Neumann ja kitaristi Jonttu Virta. Tänään mukana ovat basisti Tom Eklund, rumpali Saska Ketonen ja kosketinsoittaja Leena Peisa.
Yhteisnäiskulttuurin Suomessa aloittanut Dingo loi väkevän ilmiön, joka heijastuu yhä yli sukupolvien.

Topmost-yhtyeen tarina jatkuu edelleen, kuva Markku Rönkä
Viime vuonna menestyksekkään 60-vuotiskiertueen vetänyt pop-rock-yhtye Topmost saapuu monen vuoden odotuksen jälkeen Sumiaisten festarille. Alunperin helsinkiläisten koulupoikien Gugi Kokljuschkinin ja Harri Saksalan perustama yhtye porskuttaa yhä edelleen.
– Bändi syntyi, kun suurin osa meidän ikäisistä nuorista innostui musiikista. Ensimmäisinä innoittajina olivat rautalankamusiikki ja The Shadows; sitten tuli The Beatles, kuvailee yhtyeen basisti Holle Holopainen.
Ryhmässä ovat tänään mukana alkuperäisjäsenet Harri Saksala, Holle Holopainen ja Eero Lupari. Rumpali-laulaja Kisu Jernström tuli mukaan yhtyeeseen 13-vuotiaana. Topmost esiintyy Sumiaisissa äskettäin edesmennyttä Vasilij ”Gugi” Kokljuskinia muitelleen. Uutena kosketinsoittajana ja laulajana esittäytyy Wigwamista ja Wigman Revisited -kokoonpanosta tuttu Mikko Rintanen. Popin ja rockin lisäksi Topmostin monipuoliseen ohjelmistoon mahtuu myös rhythm & bluesia ja soulia.
Komeasta kantrirock-musiikista ja stemmalaulusta saadaan nauttia, kun Sumiaisten festarin lavalle nousee Easy Eagles Tribute Band. Vuonna 1974 perustettu Easy on Suomen vanhin ja tunnetuin Eagles Tribute -yhtye. Nykyisessä kokoonpanossa soittaa kolme alkuperäistä jäsentä, Peter Kokljuschkin, Roni Kamras ja Sami Javne. Yhtyeen nuorisoketjuun kuuluvat laulavat kitaristit Lauri Holopainen ja Tommi Juustila sekä upeaääninen Katri Silolahti, joka toimii myös kosketinsoittajana. Katri tulkitsee myös myös Linda Ronstadtin 70-luvun hittejä. Sehän sopii, sillä toimihan alkuperäinen Eagleskin Lindan taustabändinä.
– Olemme huomanneet että nostalgia puree ihmisiin; se on aivan maailmanlaajuinen ilmiö, ennakoi festaripomo Jaakko Soikkeli tulevaa kesää.
Tapahtuman päävastuun kantaa Lions Club Sumiainen ry. Ruokapalveluista pitää huolta Lions Club Helmi ry. Edellisten vuosien tapaan järjestelyissa on mukana paikallisia järjestöjä ja seuroja sekä heidän talkoolaisiaan.
Shake Sumiaisissa la 12.7.