ÄKS

Siviilipoliisilla pillit päällä Suolahdessa – kaahari ei pysähtynyt

05.11.2014 17:52 (muokattu 05.11.2014 17:54)
Kuvan poliisiauto ei aja 69-tietä. mr__fox via photopin cc

Periaatteita on hyvä olla. Mutta joskus ne ovat niin erikoisia, että niistä on syytä luopua.

Suolahdessa poliisi tapasi yhden kummallisesti käyttäytyneen tielläliikkujan toukokuun lopulla. Henkilöautoa kuljettanut karstulalaismies ei totellut poliisin antamaa pysähtymiskäskyä vaan jatkoi ajamistaan peräti viisi kilometriä.

Poliisi ajoi miehen perässä 69-tiellä hälytyslaitteet ja pysäytysvalo päällä. Kun ylinopeuteen syyllistynyt noin 60-vuotias pienyrittäjä lopulta saatiin tien sivuun, hän ilmoitti poliisille: ”en siviiliautolle pysähdy”.

Mies oli ajanut perävaunu perässään 80 kilometrin nopeusrajoitusalueella 102 kilometrin tuntivauhtia. Poliisi määräsi miehelle 18 päiväsakkoa liikennerikkomuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Poliisille mies vielä ilmoitti kiistävänsä teon. Lopulta hän ei kuitenkaan vastustanut rangaistusmääräystä.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy