Koomikko Jape Grönroosin luotsaama STAND UP SUMMER ’18 kiertue saapuu Äänekoskelle.
Ristiin rastiin Suomea seikkaileva STAND UP SUMMER ’18 kiertue tulee ainokaiselle Keski-Suomen keikalleen Äänekoskelle, Hietaman kylällä sijaitsevalle Kartano Kievarille. Lavalle nousee liuta Suomen kovimpia TV:stä tuttuja koomikoita – Tomi Haustola, Jussi Simola, Tommi Mujunen ja tietenkin itse Jape Grönroos. Tässä katraassa yhdistyy yli 40 vuoden kokemus, joka näkyy lavalla muutenkin kuin silmäpusseina ja katoavana hiusrajana.
Näillä neljällä pitkän linjan ammattilaisella on täysin erilainen lähestymistapa komiikkaan. Jos stand up- viihde on katsojalle entuudestaan tuntematon laji, tämä ilta antaa erinomaisen mahdollisuuden kokea erilaisia koomikoita livenä – ilman käsikirjoitusta. Samaa vuorovaikutteista kokemusta ei voi saada TV-ruudusta.
Illan isäntänä toimii Tomi Haustola, joka on todistanut suomalaisille, että vastoin kaikkia ennakkoluuloja, insinöörikin voi olla hauska. Tommi Mujusen energinen ja positiivinen asenne on voimaannuttava kokemus. Tommista ei voi olla pitämättä. Jussi Simolan lavakarisma ja tiukkasanainen setti edellyttää yleisöltä täyden huomion. Kun Jussi puhuu, yleisö kuuntelee.. ja ulvoo naurusta.
Jo vuodesta 2003 esiintynyt pitkän linjan stand up -koomikko Jape Grönroos ei liioin esittelyjä kaipaa. Yleisön ja alan ylistämä Jape on tuttu myös TV vierailuistaan Noin viikon uutiset – ja Siskonpeti-ohjelmissa.
STAND UP SUMMER ’18 Kartano Kievarilla perjantaina 27.7. klo 20.00