Sumiaisten Kyläpäivää vietetään kirkonkylän sydämessä, Sumiaisten koulun alueella lauantaina 12. heinäkuuta kello 10-15. Sumiaisten kyläyhdistykset ovat vahvasti mukana mukavan kesätapahtuman luomisessa.
Ohjelma on monipuolisuudessaan kattava: Valmet -traktoreiden näyttelyssä on esillä 13 alkupään mallia sekä vanhoja perämoottoreita sekä sahoja. Esillä myös Keski-Suomen ensimmäinen pelastusauto vm.-66. ja paikallinen VPK esittelee kalustoa ja pitää alkusammutuskoulutusta ja järvipelastajien veneeseen voi tutustua koulun rannan laiturissa.
Myös kulttuuri kukoistaa kesäpäivien aikaan: Välke-Kuoro esiintyy liikuntasalissa sekä Taikuri Jore kiertää alueella taikuroimassa. Konginkankaan pelimannit eli Rengit soittavat ja laulavat.
Syvälahden Kyläyhdistyksen Kirjakahvilassa saa kahvin ja kahvileivän ostaja valita itselleen kirjan kaupan päälle. Paikalla neulahuovuttajan työnäytöksiä ja tuotteita myynnissä.
Vatsan ei tarvise kurnia eikä kahvihampaan kolotella, sillä alueella on myynnissä makkaraa, sekä muurikkalettuja, vohveleita sekä kahvia. Eläkeliiton keittoruokala palvelee liikuntasalin yhteydessä sijaitsevassa koulun ruokalassa.
Lapsille on mukavaa tekemistä ja katsottavaa: MLL:n järjestämää perinneaskartelua lapsille leikkipuistossa, myös talutusratsastusta on mahdollisuus kokeilla.
Aittatorilla paikallisia käsitöitä ja leivonnaisia myynnissä. Samassa rakennuksessa sijaitseva Kauppamuseo on avoinna, ja siellä on asetettu esille sumiaisnäyttelyn materiaalia. Aittatorin läheisyydessä on myös kesälampaiden laidun.
Että sinne vaan kaikki sitten, Sumiaisiin nimittäin!