Sumialainen mies on saanut puolen vuoden ehdottoman vankeustuomion moottorikulkuneuvon käyttövarkaudesta ja törkeästä rattijuopumuksesta. Noin 40-vuotias mies tarttui tutun miehen Fordin rattiin hurjassa 3,77 promillen humalassa viime vuoden toukokuussa Vihijärvellä.
Mies ajoi autolla vain lyhyen matkaa, mutta sai aikaa tuhoja. Fordin vasemman takapyörän kiinnitys ja takapuskuri vaurioituivat miehen törmäillessä. Lisäksi kännikuski teki tupakalla reiän kuljettajan istuimeen.
Autovarkaan päämäärä oli erikoinen. Mies ajoi metsäautotietä lähellä olleen traktorin luo. Kun poliisi saapui paikalle, mies löytyi päihtyneenä traktorin hytistä.
Vankeustuomionsa mies kärsii ehdottomana, sillä hän on aiemminkin syyllistynyt kännissä ajelemiseen. Edellisistä kerroista oli tapahtumahetkellä liki viisi vuotta. Kesäkuussa 2008 mies jäi kahdesti kiinni törkeästä rattijuopumuksesta. Toisella kerralla mies syyllistyi myös törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen.
Miehellä ei ollut vahvan humalatilansa vuoksi muistikuvia autolla ajamisesta. Hän ei kuitenkaan kyseenalaistanut auton omistajan kertomusta ja myönsi tekonsa.
Auton omistajalle mies joutuu maksamaan korvauksia yhteensä 315 euroa.