Saarijärveläinen teinipoika käyttäytyi hieman erikoisesti Summassaaressa vietetyn ravintolaillan jälkeen. Nuorukainen halusi välttämättä päästä yöksi putkaan Äänekoskelle – ja sai lopulta tahtonsa läpi.
19-vuotias saarijärveläinen teki hämmentävän suorituksensa tapaninpäivän päätteeksi viime vuonna. Poliisipartio oli Summassaaren piha-alueella työtehtävissä kello neljän aikaan yöllä, kun nuorukainen päätti yrittää väkisin mustaanmaijaan.
Teini yritti tunkeutua poliisin kyytiin oikeasta etuovesta ja esti konstaapeliä sulkemasta ovea. Samalla teini antoi ymmärtää haluavansa poliisin pahnoille Äänekoskelle.
Poliisi käski teiniä useita kertoja poistumaan auton läheisyydestä, mutta teini ei totellut. Lopulta poliisin oli poistettava teini auton oven välistä fyysistä voimaa käyttäen.
Teinin toive toteutui. Konstaapeli kaatoi teinin maahan ja otti kyytiin. Matka vei Äänekoskelle putkaan.
Paikalla oli myös teinin kavereita. He olivat valmiita viemään teinin pois, mutta Äänekoskelle syystä tai toisesta kaivannut teini kieltäytyi kavereidensa avusta.
Poliisi sakotti teiniä virkamiehelle tehdystä haitasta 14 päiväsakon verran. Maksettavaa tuli 84 euroa.
Teini ei kiistänyt tekoaan. Kihlakunnansyyttäjä vahvisti sakot keväällä.