Suolahden perinnepäivät tarjoaa nähtäväksi höyryäviä kulkuneuvoja niiden autenttisessa ympäristössä. Se on rikkaus, jota vapaaehtoiset pitävät tärkeänä rikkautena.
Keitele-museon puuhanainen Mirva Flink kutsuu kaikenikäiset paikalliset ja Suolahdessa lomailevat tutustumaan paikalliseen historiaan perinnepäivän merkeissä. Vanhoista tutuista elementeistä koostuva tapahtuma pusketaan kasaan vapaaehtoisvoimin, ja nähtävää ja tehtävää löytyy Vanhan Aseman alueelta reilusti.
— On paistettua makkaraa, lettuja ja musiikkia. Tikanheittokilpailu, ongintaa, myyntikojuja, lättähattu, vanhoja autoja ja höyrylaivoja… Ja höyryveturikin, Mirva Flink listaa.
OHJELMAA KUUNNELLESSA melkein hengästyy itsekin. Yhteistyössä Suolahden kyläyhdistyksen ja 30 vuotta täyttävän Keitele-museon kanssa järjestetty tapahtuma on muodostunut jo perinteeksi.
— Olisipa vaan hyvät kelit, Flink toivoo.
Flinkin mielestä perinnepäivät toimivat hyvin, kun niitä järjestämässä on innokas vapaaehtoisten porukka.
— Joukko on aika iso, useampi kymmenen henkeä tästä nopeasti laskettuna tulee. Ja hommaa on paljon, vaikka tapahtuma kestääkin vain sen neljä tuntia. Höyryjunien ja -laivojen valmistelu pitää aloittaa jo edellisenä päivänä, lettutaikinat pitää tehdä, eivätkä Urhon makkaratkaan paistu itsekseen, Flink luettelee.
TEKEMINEN JA IHMISTEN ilonpito on paras palkinto vapaaehtoiselle. Tuntien työn uhraaminen yhteiseen hyvään palkitaan, kun ympärillä näkyy hymyileviä kasvoja.
— Vaikkei väkeä olisi paljon, pääasia on se että heillä on hauskaa. Myös perinteen vaaliminen on tällaisten tapahtumien tehtävä, Flink kuvailee.
Flink kertoo, että Suolahden perinnepäivä on monelle ainutlaatuinen tilaisuus nähdä historiallisia höyrykulkuneuvoja autenttisessa ympäristössään, jossa ne ovat joskus olleet osa tavallista arkea.
— Tällaisia paikkoja ei ole Suomessa kovin montaa. Tämä on meille rikkaus, Mirva Flink muistuttaa.
Suolahden perinnepäivät Wanhan aseman rannassa lauantaina 5. heinäkuuta kello 10–14.